Inwestycje w schronisko

0
673
Bella na wybiegu z opiekunką. Już wkrótce ten teren zostanie zagospodarowany i przyłączony do schroniska.

W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Tychach zostaną przeprowadzone trzy inwestycje. Zostanie wybudowany zupełnie nowy wybieg dla czworonogów, istniejący już przejdzie modernizację, a kociarnia otrzyma renowację ogrodzenia. Środki na realizację zostaną zabezpieczone z budżetu miasta.

Na początku lipca został rozpisany przetarg dotyczący omawianych inwestycji. Niestety wszystkie złożone oferty przewyższały przeznaczony budżet. Zadaniem Urzędu Miasta Tychy jest opieka nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie miasta. – Remonty w schronisku są konieczne, wiec zarówno modernizacja wybiegu jak i remont kociarni zostaną wykonane. Realizujemy wiele inwestycji z myślą o mieszkańcach, ale troszczymy się też o czworonogi, dlatego środki na realizację tych inwestycji znajdą się w budżecie gminy – zapewnia Ewa Grudniok rzecznik UM Tychy.

Pierwszym zadaniem jest budowa wybiegu od wschodniej strony, gdzie aktualnie znajduje się niezagospodarowany teren. – Ten wybieg pozwoli nam otworzyć się na mieszkańców. Na jego terenie potencjalni opiekunowie będą mogli zapoznać się ze zwierzęciem podczas spaceru. Otworzy to również temat wolontariatu w schronisku, bowiem uzyskamy przestrzeń, gdzie ochotnicy będą mogli pracować ze zwierzętami i przeprowadzić ich socjalizację. Od dawna chcieliśmy wdrożyć wolontariat i wierzę, że planowane inwestycje przybliżą jego rozpoczęcie w formie bezpiecznej dla wolontariuszy i naszych podopiecznych. Zapewnić to ma właśnie duży i ogrodzony wybieg dla czworonożnych pupili – referuje Agnieszka Osior kierownik Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach.

Przebudowane zostaną również wybiegi od strony południowej. Aktualnie kojce, gdzie przebywają podopieczni schroniska, przylegają do zbiorczych wybiegów. Po przebudowie każdy kojec powiększy się o część trawiastą. Podopieczni otrzymają swoje terytorium nienaruszalne przez innych osobników, gdyż naprzemienne wypuszczanie psiaków na wspólną przestrzeń, często powoduje niepotrzebne zamieszanie – dodaje kierownik MSdZ w Tychach. Ostatnia inwestycja jest czysto renowacyjna i dotyczy ogrodzenia kociarni, które po prostu się zużyło i należy je wymienić.

MSdZ w Tychach funkcjonuje od 1 lipca 2001 r. Jego kierownikiem od pierwszych dni jest Agnieszka Osior, która dysponuje 6 opiekunami zwierząt i 2 inspektorami kierowcami. Pod opieką schroniska znajduje się 45 psów i 50 kotów. – Z perspektywy tych wszystkich lat zauważam dwie rzeczy. Władzom miasta bardzo zależy na losie bezdomnych zwierząt, o czym świadczy regularne wsparcie, jakie otrzymujemy. Druga i ważniejsza rzecz – rośnie odpowiedzialność za zwierzęta, co skutkuje zmniejszająca się liczbą bezdomnych czy porzuconych czworonogów. Przypomnę, że kiedy otwieraliśmy schronisko, mieściliśmy w naszych progach ponad 250 zwierząt – zwróciła uwagę kierownik.