Noc muzealna z muzycznymi atrakcjami

0
156

Druga odsłona tegorocznej Tyskiej Nocy Muzealnych (pierwsza miała miejsce 11 maja) wyszła daleko poza muzealne progi. Można było potańczyć, zwiedzić aktualną wystawę, zapoznać się z nowymi publikacjami. Nie udało się niestety zrealizować ostatniej części programu, czyli koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego. Plany pokrzyżował deszcz.

Wydarzenia przygotowane przez Muzeum Miejskie na wieczór 18 maja odbywały się m.in. w kawiarni Akademia Cafe na osiedlu A. Tam odbyła się potańcówka w rytm muzyki folkowej, wykonywanej na tradycyjnych instrumentach. Goście mogli się przy okazji wiele o nich dowiedzieć. Na przykład czym różni się harmonia od akordeonu i jaka była historia ich powstania (otóż powstały jako urządzenie pomocnicze do strojenia organów). A co harmonia ma wspólnego z maszyną do pisania? Może sami odgadniecie?

Wszystkie te ciekawostki przedstawili uczestnikom zabawy członkowie kapeli Rube Świnie. Ta nietypowa nazwa również wiąże się z instrumentarium; otóż świnia to pieszczotliwe określenie akordeonu.

W samej siedzibie Muzeum Miejskiego po aktualnej wystawie “Tychy. Sacrum w mieście socjalistycznym” oprowadził jej kurator Patryk Oczko. Licznej grupie zwiedzających przedstawił historię projektowania i budowy kilkunastu tyskich kościołów. Ilustracją tej opowieści były zgromadzone na wystawie fotografie (archiwalne i współczesne) oraz modele kościołów (również tych, które nigdy nie powstały).

Podczas Nocy Muzealnej miała też miejsce premiera 13. Tyskiego Zeszytu Historycznego. Odbyła się w parafii ewangelicko-augsburskiej św. Piotra i Pawła, ponieważ publikacja poświęcona jest 500-leciu reformacji i nosi tytuł “Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”.

Wśród innych wydarzeń Tyskiej Nocy Muzealnej warto wymienić otwarcie mieszczącej się po sąsiedzku z Muzeum Miejskim nowej galerii sztuki. “Na Wolności” to nowe miejsce wydarzeń kulturalnych, z których pierwszym był wernisaż malarstwa Bartosza Hadrysia. Gospodarzem jest Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki.

W nocy muzealnej uczestniczyły też Tyskie Browary Książęce, które przygotowały zwiedzanie z atrakcjami i degustacją piwa oraz zabawę w browarnianym pubie.

Foto: SW