Tychy’ba wiesz co się dzieje w mieście

3
1938

11 KWIETNIA 

18.00 TopOFFFestival: Sztuka Nowa „Krym”/ pokaz konkursowy / Teatr Mały

Ten spektakl nie jest o Krymie. Ten spektakl nie jest o tym, co obecnie kojarzy się z tym miejscem. Ten spektakl nie jest o wojnie. Ten spektakl nie jest o polityce.

Ten spektakl organizuje pustka i dynamika tęsknoty, która się z nią wiążę. Czy można wypracować system mówienia o tym, za czym tęsknimy? Czy można komuś opowiedzieć o uczuciu, które jest w nas, gdy patrzymy na morze? Czy w drugim człowieku można wyzwolić te same uczucia, które sami nosimy? I czy próba tworzenia takich „kopii” ma w ogóle jakikolwiek sens? Jak wypowiedzieć niewypowiedziane? Czy jednostkowe doświadczenie piękna może promieniować na życie innych osób?

Koncepcja / reżyseria / wykonanie:

Vera Popova, Gosia Trajkowska

Muzyka:

Zoi Michailova

Scenografia:

Piotr Szczygielski

wstęp: 10 zł

19.30 TopOFFFestival: Stowarzyszenie Twórców / 4 wymiary to dla nas za mało „Malina”/ pokaz konkursowy / Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Malina to spektakl, koncert i sesja medytacyjna w jednym. Próba dotarcia do głębokich pokładów współczesnej duchowości w sytuacji, kiedy kultura zachodnia nie daje nam pozareligijnych narzędzi do rozwoju duchowego.

Punkt wyjścia do projektu stanowił życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika Hatha-Joga dla wszystkich. W latach 60., kiedy nauczycielami jogi byli głównie mężczyźni, Malina otworzyła w Warszawie własną szkołę, na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę.

wstęp: 10 zł

12 KWIETNIA (piątek)

17.00 TopOFFFestival: Teatr Przedmieście „Faust” / pokaz konkursowy /Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę – tym razem bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu „Tragiczne dzieje doktora Fausta” Christophera Marlowe’a. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości.

Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą, jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi…

reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska

scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka

występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska

wstęp: 10 zł

19.30 TopOFFFestival: Studio Kokyu/Fundacja Zarzewie „Halo?”/ pokaz konkursowy / Teatr Mały

W przedstawieniu nie użyto ani bogatej scenografii, ani nowych technologii. Sercem i jedynym medium tego teatru jest aktor ze swoimi umiejętnościami. „Halo?” to pytanie o pamięć, odpowiedzialność za znajomość historii i tworzenie przyszłości. W spektaklu śledzimy XX wiek jako nieskończony korowód wojny i przemocy, który dociera do XXI wieku w ostatnich akordach wojny na Bałkanach, by otworzyć nowe tysiąclecie koszmarem terroryzmu i wojny z nim. Opowieść rozpisana na siedem aktorek stawia sobie za cele zmianę perspektywy, zredefiniowanie tego, co w wojnie męskie i żeńskie, przemieszanie losów i zwyczajowo przypisanych ról. Podjęto próbę uczynienia spektaklu rozbitym, popękanym lustrem stojącym przed twarzą dzisiejszej społeczności.

Reżyseria, scenariusz, scenografia, światła, koordynacja projektu: Przemysław Błaszczak

Dobór i opracowanie muzyki: Joanna Kaczmarek, Przemysław Błaszczak, przy współpracy Marty Horyzy i Damiana Borowca

Występują: Joanna Gruntkowska, Marta Horyza, Joanna Kacperak, Joanna Kaczmarek, Joanna Krawczyk, Monika Niedźwiedzka, Kate Ryan

wstęp: 10 zł

13 KWIETNIA (sobota)

17.45 Mecz Fortuna 1 LIGA: GKS Tychy – ŁKS Łódź / Stadion Miejski

Mecz w ramach 28 kolejki pierwszej ligi piłkarskiej pomiędzy drużynami GKS-u Tychy i ŁKS-u Łódź.Ceny pojedynczych biletów w kasach oraz w Internecie: normalny: 14 zł, ulgowy: 7 zł, młynowy normalny (sektory T, U, W, Z): 10 zł, młynowy ulgowy (sektory T, U, W, Z): 5 zł, dzieci do 13 lat: 0 zł

18.00 TopOFFFestival: Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa „Hannah Arendt: Ucieczka”/ Spektakl Mistrzowski / Teatr Mały

Spektakl jest fantazją na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin – każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub/oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Hannah Arendt (żydowsko-niemiecka filozofka), badaczka totalitaryzmów uciekła z Niemiec do Francji po dojściu nazistów do władzy w 1933 roku. W ostatniej chwili ucieka z okupowanej Francji do USA. Przeżyła.

Spektakl opisuje sposoby przetrwania. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formę życia. Jak to się odnosi do ludzkości? Czy wybrać bierność czy aktywność?

Reżyseria: Grzegorz Laszuk

Obsada: Anna Wojnarowska, Małgorzata Goździk, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

wstęp 20 zł

18.00 Koncert Wielkopostny: „Pasja wg św. Marka” Henryka Jana Botora / Kościół bł. Karoliny Kózkówny w Tychach ul. Tischnera 50

 

„Pasja wg św. Marka” to dzieło J.S. Bacha z okresu baroku z XVIII wieku. W Tychach wybrzmi to autorstwa Henryka Jana Botora w wykonaniu chóru mieszanego a capella pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika. W partiach solowych usłyszymy Macieja Gorczyczyńskiego, narracja: Grzegorz Eckert.

wstęp wolny

19.00 Koncert VAVAMUFFIN / AUKSO / MEDIATEKA

09

 

„Jah jest prezydentem / Jah jest kierownikiem / Jah, Jah jest trenerem, ja jestem jego zawodnikiem” – śpiewali na swoim pierwszym albumie „Vabang!”, który w 2005 roku katapultował Vavamuffin do czołówki polskiej sceny niezależnej. Byli zawodnikiem od razu debiutującym w Lidze Mistrzów, w wypełnionych po sufit klubach. Nikt przed nimi nie grał w Polsce reggae z taką werwą i rozmachem, dorzucając do ognia również raggamuffin, hip-hop i dancehall. Pięć płyt później warszawska ekipa niezmiennie imponuje eklektyzmem i porywa energią, która sprawia, że na ich koncercie nie da się ustać, ani tym bardziej usiedzieć – o czym lojalnie uprzedzamy. O unikalnym charakterze Vavamuffin decydują również trzy charyzmatyczne, uzupełniające się głosy – Reggaeneratora, Gorga i Pablopavo. Ostatni z nich jest od kilku lat niezwykle aktywny poza macierzystą grupą, ale to już zupełnie inna historia…

Bilety: 20-30 zł

13.00-15.00 W ŚWIECE TWÓRCZEJ WYOBRAŹNI – TRZECIA EDYCJA

 

Kwietniowe warsztaty „W świecie twórczej wyobraźni” związane będą z tematyką miejskich murali, czyli wielkoformatowych malowideł ściennych, które współcześnie coraz częściej w ciekawy sposób ożywiają przestrzeń publiczną, szczególnie tę wypełnioną monotonną architekturą mieszkalną w wielu miastach.

Spróbujemy prześledzić historię zjawiska, jakim jest mural – przyglądając się prehistorycznym dziełom we wnętrzach jaskiń, wnętrzom egipskich piramid, renesansowym freskom Michała Anioła, a w końcu ścianom XX-wiecznego Meksyku i innym współczesnym przykładom z różnych stron świata, Europy, Polski i naszego regionu.

Akcentując wiele ról, jakie pełniły i pełnią murale w świadomości społeczeństw, szczególnie skupimy się na roli związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń. Spróbujemy zaprojektować malowidła, które w niestandardowy sposób mogłyby utrwalać w pamięci mieszkańców ważne daty czy postaci, które miały istotny wpływ na dzieje miasta.

Początkowo indywidualna praca ustąpi miejsca działaniu grupowemu, dzięki czemu wybrane projekty będą mogły zaistnieć w większej skali.

Zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat poprowadzi Monika Sojka. Zapisy są w cenie      10 zł – Anna Kura – tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

14 KWIETNIA (niedziela)

17.00 Santo Subito widowisko muzyczne / Parafia M.B. Królowej Aniołów w Wilkowyjach ul. Wilcza 11

Santo Subito to widowisko muzyczne, które za pomocą jedenastu utworów obrazuje drogę do świętości Karola Wojtyły.

Narracje spektaklu prowadzą trzy anioły: Rafał, Michalina oraz Gabriela, które towarzyszyły Karolowi Wojtyle od narodzin po kres jego ziemskiej wędrówki. Przywołują oni cytaty i wspomnienia najważniejszych stacji życiowych Jana Pawła II. Największym atutem „Santo Subito” jest to, że posługując się językiem współczesnej muzyki budzi wśród słuchających wielkie, niekłamane poruszenie. Epickie, wzruszające kompozycje, znakomite aranżacje i świetne wykonanie wokalne sprawiają, że spektakl na długo pozostaje w pamięci. W klimat każdego z utworów wprowadzają poetyckie introdukcje, które nie tylko nakreślają tematykę spektaklu, ale i w połączeniu z muzyką tworzą niezwykły melanż dźwięków i emocji.

15 KWIETNIA (poniedziałek)

10.00 Warsztaty Wielkanocne w Pasażu Kultury Andromeda /STREFA DZIECKA/

Teatr Mały z powodu przerwy szkolnej i strajku przygotował specjalnie dla dzieci alternatywę. Zapraszamy pociechy z opiekunami na Warsztaty Wielkanocne, gdzie będziemy robić plastyczne dekoracje świąteczne. Mile widziane zabranie plastikowych kubeczków i wydmuszek bądź jaj ze styropianu. Obowiązuje następujący podział na grupy: 10.00 – 12.00 grupa od 5 lat do 9 lat, 13.00 – 15.00, grupa od 10 lat do 14 lat. W każdej z grup przyjmujemy 20 osób.

Zapisy: joanna.rupik@teatrmaly.tychy.pl

18.00 TURY KULTURY : RYSIEK RIEDEL WE WSPOMNIENIACH / Biblioteka Miejska / Mediateka

 

W ramach cyklu „Tury Kultury” organizowanego przez Bibliotekę Miejska w Tychach zapraszamy na spotkanie z Marcinem Sitko – autorem książki o Ryszardzie Riedlu. W spotkaniu udział weźmie również Sebastian Riedel z mini koncertem piosenek ojca.

wstęp wolny

16 KWIETNIA (wtorek)

10.00 „Dziób w dziób”/ Miejskie Centrum Kultury w Tychach /STREFA DZIECKA/ Teatr Mały

Sztuka Maliny Prześlugi to właściwie „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara przepisani na ptasi świat. Przecież bawiące się w wojnę na śmierć i życie dzieci, równie dobrze mogą bawić się w udawanie gołębi. Odkrywać na nowo, czym naprawdę jest zaufanie, na czym polega prawdziwa odwaga. Być może rzeczywiście naszymi podwórkami rządzą gołębie, ale czasem zdarza się też im posłuchać wróbla. Reżyseria: Paweł Drzewiecki. Wstęp wolny

18.00 Wernisaż wystawy „Kierunek kopalnia”/ Miejska Galeria Sztuki „OBOK”

Projekt „Kierunek kopalnia”, obejmuje współpracę między Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach a Académie des Beaux-Arts de Namur w Belgi. Działanie artystów, ukierunkowane jest na notacje świata, który odchodzi w zapomnienie. Nathalie Hannecart – fotografia, Mathilde Lacroix – laboratorium dźwięku, Olivier van Rossum – fotografia,Weronika Siupka – grafika. Projekt, jest spotkaniem różnych form wypowiedzi artystycznej. Konotacje między dziedzictwem przemysłowym w Polsce i Walonii stanowią platformę plastycznych poszukiwań.
Od 2017 trwa realizacja wydarzeń artystycznych i dydaktycznych w Walonii oraz na Górnym Śląsku, związanych z przebiegiem programu współpracy – wystawy, wykłady, warsztaty. Projekt jest próbą odpowiedzi na problem tożsamości regionów postindustrialnych.
Istotnym elementem jest aspekt socjologiczny – dotyka emigracji polskiej w Belgi.
Nie bez znaczenia są podobieństwa wynikające z historii przemysłowej regionów.
Celem jest wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania o kondycję społeczną obszarów postindustrialnych w kontekście miejsca i tradycji.
Więcej niż rozważania na temat przeszłości, fotografie, grafiki oraz dźwięk, obrazują doświadczenie straty, które unaocznia znaczeniowość braku, przenosząc to wrażenie w inny wymiar istnienia: meta – obecności.Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2019 r. Wstęp wolny

17 KWIETNIA (środa)

13.00 sesja Rady Seniorów w Tychach – Urząd Miasta s.102

18.00 Przedpremierowo o czasach współczesnych: „Pomarańcza” Teatru „Gęba” / Klub Wilkowyje MCK

Ponad 13 000 godzin w ciągu 18 lat, czyli 1,5 roku młody człowiek spędza „TAM”. Jak mówi Dawid, jeden z bohaterów spektaklu „Pomarańcza” Zespołu Teatralnego „Gęba” Miejskiego Centrum Kultury w Tychach – „Bez snu, bez rozmowy, bez wschodów i zachodów słońca” mijają kolejne dni widziane przez pryzmat e-technologii.

Kilkunastoletni aktorzy „Gęby” przez sztukę mierzą się z rzeczywistością w spektaklu na podstawie scenariusza i w reżyserii Piotra Adamczyka.

Występują: Małgorzata Duda, Gabriela Ozimek, Kinga Oleksiak, Julia Zawiślak i Dawid Marut.

Wstęp wolny

18 kwietnia (czwartek)

10.00 Podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy URZĘDEM MIASTA TYCHY – KSSE S.A. – Boryszew Oddział Maflow Zakład w Tychach.

W ramach projektu wspólnie z partnerem Boryszew S.A. Oddział Maflow w Tychach utworzona zostanie klasa branżowa w tyskiej szkole średniej – Zespole Szkół nr 6 (specjalizacja: technik pojazdów samochodowych).

Miejsce: sala konferencyjna Maflow, Tychy ul. Fabryczna 43

20 KWIETNIA (sobota)

18.00 Piłka nożna: Mecz Fortuna I Liga: GKS Tychy – Puszcza Niepołomice/ Stadion Miejski ul. Edukacji 7

 

 

Mecz w ramach 29 kolejki pierwszej ligi piłkarskiej.

Ceny pojedynczych biletów w kasach oraz w Internecie:
– normalny: 14 zł
– ulgowy: 7 zł
– młynowy normalny (sektory T, U, W, Z): 10 zł
– młynowy ulgowy (sektory T, U, W, Z): 5 zł
– dzieci do 13 lat: 0 zł

19.00 Koncert: MARIA POMIANOWSKA – NEXT WAVE / Aukso / Mediateka

„Człowiek tam czuje się elementem składowym czegoś większego, czuje, że jego życie ma sens. My jako kultura, odcinając się od korzeni, stawiamy przed sobą ogromne wyzwanie” – tak Maria Pomianowska mówiła o różnicach w postrzeganiu kanonu w Azji, którą dobrze poznała podczas swoich muzycznych podróży, i w Polsce. Pewnie dlatego im więcej jeździ po świecie, tym większą wagę przykłada do odtwarzania tej części naszej tożsamości, którą zatarł czas. Bo Chopin – wiadomo. Kolędy – wszyscy znają. Ale co z pieśniami wielkopostnymi, należącymi do najpiękniejszych zabytków muzyki polskiej? Wydany w 2016 roku album „Stwórco łaskawy” to udana próba zmierzenia się z tym dziedzictwem, w oparciu o „Śpiewnik kościelny” księdza Mioduszewskiego i zbiory Oskara Kolberga. Repertuar z tej właśnie płyty zaprezentuje Maria Pomianowska – wybitna instrumentalistka, wokalistka i pedagog – na koncercie w Tychach.

Bilety: 20-30 zł

3
Dodaj swój komentarz!

avatar
Roman
Roman

>>18.00 Piłka nożna: GKS TYCHY – BYTOVIA BYTÓW / Stadion Miejski – Edukacji 7<<

Mecz GKS Tychy – Bytovia Bytów jest o 19 a nie od 18.

Roman
Roman

i jest jeszcze koszykówka
GKS Tychy – WKK Wrocław 2019-03-30, 18:00

Dariusz
Dariusz

I tak Tychy to niestety tylko sypialnia i kulturalna pustynia nic sie takiego nie zmienilo od lat pomimo paru inwestycji