XXI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los”

0
445

28 marca w Teatrze Małym w Tychach odbyło się podsumowanie XXI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Po raz dwudziesty pierwszy młodzi ludzie z Polski i zagranicy w nadesłanych pracach konkursowych wyrazili swoje emocje związane z postrzeganiem rzeczywistości obozowej w czasie II wojny światowej. Gościem honorowym był Bogdan Bartnikowski – były więzień obozu w Auschwitz.

 

Tematem każdej edycji konkursu są trudne i bolesne wydarzenia okresu II wojny światowej związane z obozem Auschwitz–Birkenau. W tym roku rozszerzono tematykę  – uczestnicy mieli w swoich pracach nawiązać do współczesności. Chodziło o pokazanie tego co może dziś zagrażać naszej wolności, co może zniewolić współczesnego człowieka.

– Uważam, że należy podejmować rozmowy na temat obecnej sytuacji i szukać odniesień do tego co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Dzieci i młodzież mogą się w tym temacie o wiele łatwiej odnaleźć i wypowiedzieć,  powiedział Maciej Gruchlik – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Tychach, który jest organizatorem konkursu.

Gościem honorowym wydarzenia i zarazem członkiem jury był Bogdan Bartnikowski – były więzień obozu w Auschwitz. – Tematyka ta żyje i młodzi ludzie są tym zainteresowani, rozumieją to i patrząc na nasze przeżycia zastanawiają się czy coś podobnego też ich nie spotka, dostrzegają w otaczającym ich świecie rzeczy, które mogą zagrażać ich wolności – wspominał uwięziony w wieku 12 lat w Auschwitz Bogdan Bartnikowski.

W konkursie udział wzięła m.in. 15-letnia Karolina Skotnicka. Tyszanka uważa, że powinno się jak najwięcej mówić i przypominać o dramatycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej i choć dziś żyjemy w wolnym kraju, czyhają na nas inne zagrożenia. – Obecnie formą zniewolenia może być internet i po prostu hejt. Możemy sobie nie zdawać sprawy, że to co piszemy o innych może kogoś urazić i odbić się na jego psychice – mówiła 15-latka z Tychów.

O tym jak ważne jest przypominanie i refleksja nad tym co wydarzyło się blisko 80 lat temu, przekonywał obecny na gali konkursowej Maciej Gramatyka, z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych. – Często jesteśmy świadkami zdarzeń, wojen, przemocy, tej słownej również, która jest blisko nas. Wydaje się, że to co wydarzyło się w Auschwitz, w czasie II Wojny Światowej, to już historia, która nie wróci. Musimy jednak być na to bardzo wyczuleni, bo to może wrócić w każdej chwili jeżeli nie będziemy mieć w sobie świadomości, co tam się wydarzyło i co trzeba robić w przyszłości, żeby tak wielka przemoc, nienawiść i tragedia nie miały już miejsca.

Na konkurs wpłynęło 305 prac z 49 ośrodków (poza Polską, m.in. z Włoch, Czech i Ukrainy) W tym roku 21 osób otrzymało nagrody, a 33 zostały wyróżnione, dodatkowo oprócz laureatów na wystawę zakwalifikowano 63 prace. Wystawę można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Tychach do 17 kwietnia.

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Piotr M.A. Cywiński – dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

źródło: UM Tychy