Druga klasa pływa za darmo

2
1191

Od 4 marca br. uczniowie drugich klas publicznych szkół podstawowych w Tychach biorą udział w lekcjach pływania w Wodnym Parku Tychy. Bezpłatne zajęcia dla dzieci zapowiedział w zeszłym roku prezydent Tychów Andrzej Dziuba , po tragicznym bilansie utonięć podczas ubiegłorocznych wakacji.

Karta nauczycieli a dodatkowe zajęcia

Zgodnie z ustalonym harmonogramem każda druga klasa szkoły podstawowej pod okien nauczyciela (od 4 marca do 19 czerwca 2019 r.) raz w tygodniu będzie miała zajęcia z nauki pływania w Wodnym Parku Tychy. – Dowóz dzieci na basen oraz pomoc w przygotowaniu się do zajęć jest potraktowane jako zadanie statutowe szkoły, czyli jako opiekuńczo wychowawcze zajęcia, które wpisują się w 40 godz. tydzień pracy. W karcie nauczyciela jest określone co wchodzi w zakres obowiązków nauczyciela i nie ma w tym przypadku konfliktu. Czas zaopiekowania się dziećmi od momentu wyjścia, aż po powrót do szkoły nie będzie przekraczał 2 godz. Ten czas podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza godzina, tj. podróż do i z Wodnego Parku oraz pomoc w przygotowaniu dzieci do i po zajęciach nauki pływania, potraktowana będzie jako godzina zajęć statutowych szkoły. Druga zaś będzie przeznaczona na pomoc instruktorom w komunikacji z uczniami podczas trwania zajęć. Ten czas traktujemy jako zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w ramach czasu świetlicowego i za ten czas nauczyciele zostaną dodatkowo wynagrodzeni. Warto zauważyć, że większość rodziców wyraziło zgodę na uczestnictwo dzieci w owych zajęciach. Poszczególne przypadki były motywowane zrozumiałymi problemami zdrowotnymi – relacjonuje Krystyna Solarek, z-ca dyrektora Miejskiego Centrum Oświaty.

W Wodnym Parku Tychy

Zajęcia będą odbywać się na strefie rekreacyjnej na basenie z ruchomym dnem oraz sportowym. – Mając na uwadze komfort klientów indywidualnych korzystających z basenów sportowych prowadzimy harmonogram zajętości strefy sportowej, gdzie zamieszczamy wszystkie informacje dotyczące dodatkowych zajęć prowadzonych w strefie. Jest on dostępny na naszej stronie internetowej Wodnego Parku Tychy oraz umieszczony w obiekcie. Zajęcia w ramach nauk pływania dla dzieci będą prowadzone w godz. od 8:00 do 15:00 w dni powszednie. Oprócz instruktorów nauki pływania wyznaczyliśmy pracowników, którzy będą pomagać w przyjęciu grupy, tak aby zajęcia przeprowadzić szybko i sprawnie – zauważa Agnieszka Gajowniczek-Szymik, menedżer WPT. – Podstawowym zadaniem programu nauki pływania dla uczniów klas drugich jest oswojenie dzieci z wodą, adaptacja ze środowiskiem wodnym, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności oddychania, zachowania prawidłowych postaw w wodzie i koordynacji ruchowej. Program ma na celu zapobieganie wypadkom, które miały miejsce w zeszłym roku nad morzem. Pan Michał Spławiński ze stowarzyszenia WODNIK 29, który wraz ze swoją kadrą instruktorską poprowadzi nauki pływania w Wodnym Parku Tychy to gwarant jakości nauki pływania, za którym stoi wieloletnie doświadczenie instruktorskie. Celowo program przeznaczony jest dla dzieci klas drugich, gdyż w przyszłości jako uczniowie klas trzecich będą mogły kontynuować naukę na basenie miejskim. Dzieci będą podzielone na grupy, w zależności od posiadanych umiejętności. Będziemy również prowadzić zajęcia dla uczniów Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 12, którzy oprócz nauki pływania na basenie z regulowanym dnem w strefie sportowej wezmą udział w zajęciach na strefie rekreacyjnej, gdzie przygotowaliśmy dla nich więcej ćwiczeń ruchowych w wodzie– dodaje Edyta Krentusz, dyrektor Wodnego Parku Tychy.

 

Co tydzień w zajęciach weźmie udział ok. 1050 uczniów klas drugich w 52 grupach zajęciowych. Miasto Tychy przeznaczyło na ten cel w tym roku 600 tys. złotych. Od 2008 roku uczniowie 3 klas szkół podstawowych mogą nieodpłatnie uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na Basenie Miejskim w Tychach. Tylko w ubiegłym roku szkolnym z takiej możliwości skorzystało 20 tyskich szkół (ponad 1700 dzieci).

źródło: UM Tychy, Wodny Park Tychy

2 KOMENTARZE

  1. Znów ktoś uszczęśliwia nauczycieli dodatkowymi zajęciami. A dlaczego to nie rodzice powinni sprawować opiekę nad swoimi dziećmi podczas dodatkowych zajęć? Kto chętny niech pójdzie z dzieckiem na basen i potem je odbierze. Przecież te zajęcia mogłyby się odbywać popołudniu, w soboty lub niedziele.

    • Zamiast wylewac tu swoje zale, idz do urzędu miasta i powiedz co sadzisz o ich pomysle.
      Basen ma na pewno mneijsze oblozenie rano, a skoro ta opieka 2 godzinna wpisuje się w zasady objete karta nauczyciela to w czym problem?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.