Akcja Zima na pełnych obrotach

7
605

W ostatnich dniach z uwagi na intensywne opady śniegu Akcja Zima prowadzona jest w systemie ciągłym. Na miasto wyjechał cały sprzęt, a do odśnieżanie chodników i ulic zostały zaangażowane wszystkie brygady ręczne.

Pod numerem telefonu 501-46-42-46 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury, przyjmując zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg administrowanych przez jednostkę. Po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast podejmowana jest interwencja. Warunki na drogach są trudne, kierowcy powinni zatem zachować wyjątkową ostrożność, podobnie jak piesi.

Warto pamiętać, w „Akcję Zima” włączają się inne jednostki i spółki miejskie, jak np. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, spółdzielnie mieszkaniowe utrzymujące wewnątrzosiedlowe drogi i chodniki oraz właścicieli nieruchomości. Ci ostatni mają obowiązek sprzątania chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości z błota, śniegu, lodu z, a także m.in. o usuwanie sopli lodu i nawisów śnieżnych niezwłocznie po ich pojawieniu się.

Jak co roku pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg koordynował będzie Miejski Ośrodek Dyspozycyjny mieszczący się przy Straży Miejskiej. Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86. Z kolei pod numerem telefonu 501-46-42-46 lub 32/227-70-06 pracownicy MZUiM pełnią całodobowe dyżury.

W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania.

Jeśli chodzi o materiał to sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych w pierwszej kolejności odśnieżania w przypadku wystąpienia temperatur poniżej minus 8 st. C. Mieszankę piaskowo-solną i piasek wykorzystuje się na pozostałych ulicach w dzielnicach śródmiejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach.

Przypominamy, że podczas nadmiernych opadów na miasto wysyłane są najpierw spycharki. Piaskarki wyjeżdżają w momencie ustania silnych opadów, gdyż piaskowanie podczas opadów mija się z celem. Pokrycie kolejną warstwą śniegu skutecznie ogranicza jej działanie mieszanki piaskowej.

źródło: MZUiM

 

jurek
jurek

akcja zima niestety ale zima wygrywa jak zwykle

DeNiroRob
DeNiroRob

czyli mam jeden standard odśnieżania ?? cyt:
„W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według II standardu zimowego utrzymania.”

mrk
mrk

drogi w Tychach są od zawsze jednymi z najgorzej odśnieżanych z miast które znam!, odkąd jeżdżę autem poziom tyskiego odśnieżania jest dramatyczna, wstyd jest nawet o tym pisac, bo przeciez bogate miasto…, żenada i tyle

akcja - reakcja
akcja - reakcja

…”oraz właścicieli nieruchomości. Ci ostatni mają obowiązek sprzątania chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości z błota, śniegu, lodu”… szkoda tylko, że jak mieszkaniec odśnieży chodnik to za chwilę przejeżdża pług i go dokładnie zasypuje tak, że ten chodnik wygląda gorzej niż przed odśnieżeniem przez mieszkańca. Pomysłowość panów obsługujących pługi jest zaskakująca, zasypują chodniki, wjazdy do bram, zatoczki autobusowe. Na ul. Bielskiej przystanek dla autobusu nr 157 zasypany tak, że aby wejść do autobusu najpierw trzeba pokonać blisko 1 metrową zaspę utworzoną przez pług. W czasie zimy pieszy w Tychach nie ma łatwo a zwłaszcza starsza osoba.

Kasia
Kasia

Popieram. Na JPII na przystanku też tak jest.