Hokejowe MŚ U-20: Srebro bez awansu

0
348

Stawką ostatniego meczu biało-czerwonych na mistrzostw świata Dywizji IB z Węgrami nie był już awans, a jedynie srebrny medal. W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Słowenia pokonała bowiem Ukrainę 4:1 i z pierwszego miejsca awansowała na zaplecze hokejowej elity U-20.

Pierwsze minuty spotykania z Węgrami należały dla reprezentacji Polski, która za sprawą Jana Sołtysa uzyskała prowadzenie w 3 min. Rywale nie wykorzystali potem dwukrotnej gry w przewadze, ale także biało-czerwoni, mimo kilku groźnych akcji, nie potrafili podwyższyć.

Prawdziwe oblężenie bramki Sebastian Lipiński przeżywał na początku drugiej tercji, kiedy na ławce kar siedział Jakub Worwa. Polacy przetrwali napór rywali, a tuż po zakończeniu kary, po szybkim kontrataku i podaniu Patryka Wysockiego, Dominik Olszewski zdobył drugą bramkę. Kilka akcji Węgrów w tym czasie świadczyło, że są zespołem bardzo groźnym, ale szczęście dobra dyspozycja nie opuszczała Lipińskiego. Po krótkiej przerwie w grze i obustronnych karach za bijatykę, w 34 min. na 3:0 podwyższył Sebastian Brynkus, a w 4 minuty później było już 4:0, po bramce Igora Smala. Błąd polskiego zespołu w 39. min spowodował, że w sytuacji sam na sam z Lipińskim znalazł się Balint Horvath i nie zmarnował okazji.

Być może wysokie prowadzenie uśpiło czujność biało-czerwonych, bo w 42. minucie Węgrzy, wykorzystując grę w przewadze, zdobyli drugiego gola za sprawą Kristofa Pappa. Potem oba zespoły miały jeszcze kilka wybornych sytuacji na zamianę wyniku, a w końcówce Węgrzy wycofali bramkarza. Gol już jednak nie padł… I w ten sposób Polska sięgnęła po srebro, a Wegrzy po brąz.

Polska – Węgry 4:2 (1:0, 3:1, 0:1).

1:0 Jan Sołtys – Dominik Paś, Klaudiusz Libik (3 min.)
2:0 Dominik Olszewski – Patryk Wysocki (25 min.)
3:0 Sebastian Brynkus – Paweł Obłoński (34 min.)
4:0 Igor Smal – Dominik Olszewski (38 min.)
4:1 Balint Horváth – Andor Péter (39 min.)
4:2 Kristóf Papp – Bálint Horváth (42 min., 5/4)

Polska: Lipiński (Zawalski) – Bieniek, Bizacki; Sołtys, Wałęga Paś – Wysocki, Khoperia; Kamiński, Zygmunt, Brynkus – Noworyta, Libik; Tyczyński, Worwa, Smal – Obłoński, Mularczyk, Olszewski.