Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym

0
867

„Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym” nosi tytuł otwarta 7 grudnia wystawa w budynku Muzeum Miejskiego w Tychach mieszczącego się na pl. Wolności 1. Ekspozycję tworzą modele kościołów, ich archiwalne projekty architektoniczne, dokumentacja fotograficzna formy pierwotnej oraz współczesne zdjęcia.

– Na całą wystawę składają się części, za które odpowiedzialne są całe grupy osób. Modele wykonali studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierunkiem dr Ryszarda Nakoniecznego, współczesne zdjęcia są autorstwa Artura Pławskiego i Wojciecha Radwańskiego. Do tego oczywiście mamy zdjęcia archiwalne, które udało się pozyskać z archiwów parafialnych czy prywatnych architektów. To wszystko składa się na obraz obiektu w przestrzeni i jego zmienności, w kontekście budowy nowego miasta. Osobiście uważam, że ze względu na genezę miasta, architektura w Tychach ma charakter wyjątkowy, co właśnie chciałem państwu pokazać – mówił na wernisażu Patryk Oczko – kurator wystawy.

Wśród modeli znajdują się przykłady projektów konkursowych, które nie zostały zrealizowane, jak choćby projekt kościoła pw. Matki Boskiej Królowej autorstwa Ewy i Marka Dziekońskich, który miał powstać u zbiegu ul. Wyszyńskiego i ul. Edukacji w miejscu gdzie dziś znajduje się supermarket. „Wraz z budową kolejnych osiedli do miasta napływały szerokie rzesze nowych mieszkańców. Możliwości realizacji świątyni, która zaspokoiłaby rosnące potrzeby duchowe, zaistniały dopiero po odwilży 1956r. Władze lokalne i wojewódzkie wyznaczyły teren pod budowę kościoła[…]. W 1957 r. katowicki Odział Stowarzyszenia Architektów Polskich, na zlecenie Kurii Diecezjalnej w Katowicach, ogłosił powszechny ogólnopolski konkurs na projekt kościoła parafialnego. Według jego założeń obiekt miał cechować się „współczesności ujęcia” i stanowić istotny akcent przestrzenny.[…] Przyznano nagrodę pierwszą, dwie trzecie oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła koncepcja Marii i Andrzeja Czyżewskich – trójwieżowa bryła kościoła miała zamknąć szeroką arterię, ciągnącą się przez niemal całą długość miasta. Wraz z pogorszeniem sytuacji politycznej pozwolenie na budowę zostało cofnięte” – czytamy na wystawie.

Tego typu ciekawostkami wystawa jest wypełniona, zaś jej ogromnym atutem są oryginały dokumentów i planów. Przy każdym z omówionych kościołów znajduje się oś czasu, na której naniesiono znaczące wydarzenia w historii budynku. Wystawa potrwa do 13 kwietnia 2019 r.