Pierwsza klasa e-sportowa w Tychach

0
529

GKS Tychy jeszcze mocniej otworzył się na e-sport i wspólnie z Zespołem Szkół nr 4 uruchomił pierwszą w Tychach klasę o profilu technik-informatyk z rozszerzeniem e-sportu. Na uczniów czekają m.in zajęcia z komunikacji społecznej gamingu, treningu kreatywnego myślenia, programowanie gier, BHP pracy z komputerem czy strategia e-sportowa.

– W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zdobywanie umiejętności praktycznych. Dzięki uruchomieniu klasy i zajęciom w naszym Gaming House absolwenci Zespołu Szkół nr 4 będą mieli ułatwione wejście na rynek pracy. Na najbardziej wyróżniających się uczniów czekają m.in. możliwości odbycia praktyk w GKS Tychy, udział w projektach sportowych i e-sportowych oraz pomoc w realizacji wspólnych imprez – mówi Grzegorz Bednarski, prezes Tyski Sport S.A.

Wiedzę teoretyczną uczniowie zdobywają w szkole, a następnie wykorzystują ją w specjalnym pomieszczeniu dla profesjonalnych graczy. Zajęcia praktyczne odbywają się w Gaming House na Stadionie Miejskim w Tychach. Takim miejscem nie może pochwalić się żaden stadion w Polsce. Lekcje prowadzą eksperci z Krajowej Federacji Sportów Elektronicznych.

– Na razie zajęcia teoretyczne i praktyczne są podzielone po równo. Następnie pójdziemy już w kierunku bardziej praktycznych zajęć, zwłaszcza kiedy w drugiej klasie wprowadzimy lekcje z zakresu projektowania i programowania gier elektronicznych – dodaje Zygmunt
Marczuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Tychach.

Klasa ma przygotowywać do zawodów, o których jeszcze kilka lat temu w Polsce nikt nie słyszał. Absolwenci szkoły będą mogli pracować m.in jako trener drużyny e-sportowej, manager zespołu, dziennikarz e-sportowy czy koordynator turniejów.

– Bazowaliśmy przede wszystkim na zainteresowaniach uczniów. Do tej pory były one niezagospodarowane, a żywiołowo rozwijały się w domach. To są uczniowie, którzy wiele godzin spędzali w domu przed komputerem grając w różne gry. My staraliśmy się nadać temu dodatkowy sens, właśnie poprzez naukę –  dyrektor ZS nr 4.

Uczniowie zostaną zaangażowani w realizację dużych projektów w klubie. GKS Tychy do tej pory zorganizował już GKS Tychy FIFA CUP – Wirtualne Derby Śląska czy GKS Tychy Champiopns Hockey Leauge E-cup – Wirtualna Liga Mistrzów.

W lutym 2017 roku GKS Tychy jako drugi klub w Polsce zakontraktował e-zawodnika do rozgrywek FIFA. Ponad rok później została powołana E-sportowa Akademia w skład której wchodzi drużyna w Counter-Strike i reprezentant w FIFE. Klub może pochwalić się również w pełni wyposażonym Gaming House.

źródło: Tyski Sport