Miliard w puszce – Jerzy Owsiak odwiedził Stora Enso

4
770

Dziś do siedziby firmy Stora Enso w Tychach przyjechał Jerzy Owsiak, który symbolicznie uruchomił linię produkcyjną kartonowych puszek, do których kwestować będą wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Znanego filantropa przywitał wiceprezydent Igor Śmietański, który osobiście podziękował mu za zainicjowanie tak ogromnej zbiórki. – W zeszłym roku Tyski Sztab WOŚP ogłosił, że udało się zebrać prawie 70 tys. złotych. Uważam, że to świetny wynik. Tyszanie zawsze czynnie biorą udział w akcji charytatywnej, zaś Urząd Miasta dokłada wszelkich starań, aby zbiórka odbyła się w jak najlepszych warunkach – pochwalił Igor Śmietański.

Jerzy Owsiak przypomniał sobie początki działania WOŚP-u. – Pamiętam jak kwestowaliśmy w puszkach zrobionych z pudełek po proszkach do prania. Takie były początki WOŚP-u, wspaniałej oddolnej inicjatywy, która urosła do czegoś niepowtarzalnego w skali światowej. W tym roku puszki wyprodukowane w tyskiej fabryce będą widoczne na całym świecie. Udało nam się dotychczas zebrać ponad miliard złotych. Miliard! Ja nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak wygląda miliard złotych.

Tekturowe skarbonki są dziś nieodłączną częścią Finałów WOŚP. Zapisały się w świadomości darczyńców oraz pomogły zbudować zaufanie Polek i Polaków do największej w Polsce zbiórki publicznej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy każdego roku dziesiątki milionów złotych trafiają do bezpiecznego wnętrza kultowych skarbonek, zasilając tym samym konto Orkiestry.

Dzieje skarbonki zaczęły się 21 lat temu, gdy pracujący dla Stora Enso konstruktor opakowań Mariusz Bajer zauważył, że wolontariusze WOŚP zbierają pieniądze do różnorodnych, własnoręcznie wykonanych pudełek i pojemników. W odpowiedzi na ten problem zaprojektował prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury. Jurek Owsiak docenił pomysł i tak Stora Enso została partnerem Fundacji.

 

Z roku na rok udoskonalano projekt oraz technologię produkcji skarbonek. Przez lata wraz z hojnością darczyńców rosły rozmiary skarbonek, które w 2005 roku zostały powiększone o 13%. Nie zmienił się natomiast materiał używany do ich produkcji. Do konstrukcji skarbonek wykorzystuje się tekturę pozyskiwaną w 80% z makulatury. Dzięki temu skarbonka służy nie tylko ludziom, ale jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. Wolontariusze dbają o to, by po zakończeniu Finału tekturowe skarbonki trafiły do ponownego przerobu.

Dotychczas Stora Enso przekazała Orkiestrze 2 500 000 sztuk skarbonek. Z okazji 27. Finału liczba ta zwiększy się o kolejne 190 000. Wytrwali wolontariusze i hojni darczyńcy z pewnością sprawią, że skarbonki wypełnią się po brzegi środkami, które przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 

pisior
pisior

Owsiak, weź się za jakąś pracę, taką prawdziwą, 8 godzin.

Elephanter
Elephanter

Powiedział rzucając co tydzień na tacę 😀

Mario
Mario

Oooo, a w innym artykule składa Dziubakowi życzenia imieninowe, czytam dwa razy ten sam artykuł z Dziubą i skarbonkami oraz z zastępcą Dziuby i skarbonkami – koń by się też uśmiał.