19 dni – akcja trwa

1
1274

Tychy przyłączyły się do międzynarodowej kampanii „19 DNI przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Koordynatorką akcji w naszym mieście jest znana ze swojej społecznej działalności tyska artystka – Agnieszka Kijas. W działaniach wspiera ją Lidia Gajdas – radna miasta Tychy, a kampanię objął oficjalnym patronatem Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba.

19 DNI – co za nami?

W minionym tygodniu odbył się pokaz filmu „Przytul mnie” oraz warsztat dla nauczycieli prowadzone przez panią dr Joannę Zabłocką-Skorek z KINOSZKOŁY. Odbyły się też zajęcia KRAV MAGA prowadzone przez Michała Soga i Adriana Filipa – trenerów z Ośrodka Szkoleniowo-Usługowego SAGOT. Adwokat Katarzyna Pastuszka-Gołębiowska przeprowadziła spotkania skierowane do dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Tyskie poetki Sława Sibiga i Izabela Ptak wspierane przez wolontariuszkę Wiolettę Niebieszczańską czytały w młodszych klasach bajki terapeutyczne. Zajęcia z treningu autogennego prowadzili fizjoterapeuci z SMS Fizjo-Active – Michał Szuplak oraz Karol Jabłoński. Ponadto wystawiono spektakl teatralny „Dziób w dziób” w reżyserii Pawła Drzewieckiego – dyrektora tyskiego MCK oraz zapowiedź etiudy teatralnej „Porozmawiajmy”.

Wielkim wsparciem dla kampanii 19 DNI są fachowcy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach. Psychologowie przeprowadzą w tyskich szkołach bardzo dużo zajęć i warsztatów. Przedszkola odwiedzają Anna Krzystyniak i Joanna Gajda Dziuba z programem „Kiedy się złoszczę, nie krzywdzę” W szkołach wizytuje Lucyna Kubecko  oraz Joanna Kośmińska z warsztatem ,,Rozpoznaję -reaguję. Przemoc wymaga reakcji” oraz zajęciami psychoedukacyjnymi ,,Gry i zabawy przeciwko agresji”.

19 DNI – co przed nami?

W przyszłym tygodniu w tyskich szkołach będą kontynuowane zajęcia samoobrony KRAV MAGA SAGOT, zajęcia z treningu autogennego oraz spotkania z psychologami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Szkoły odwiedzą też policjanci z prelekcją „Współczesne zagrożenia mające wpływ na rozwój przemocy”. W dalszym ciągu pełnione są dyżury psychologów z Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ.

Dodatkowo w tyskiej Andromedzie we wspólnym projekcie „Nie bój się – powiedz Nie” wystąpią dzieci z Przedszkola nr 8 Zielony Ogród z Oddziałami Integracyjnymi oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 6 w Tychach. Z kolei Michał Kasperczyk ze stowarzyszenia NOL TYCHY – zapalony społecznik, rowerzysta a przy tym Radny Miasta Tychy stworzy panel dla młodzieży „To ty trzymasz kierownicę”.

– We współpracy z Miejskim Domem Kultury nr 1 przygotowywana jest też etiuda teatralna „Porozmawiajmy” Sławka Żukowskiego, która w pełni zostanie zaprezentowana ostatniego dnia akcji  19 listopada. – W spektaklu wystąpi m.in. Piotr Zawadzki zawodowy aktor, a także młodzi tyszanie; wśród nich moja córka Oliwia Strauchman, Jan Botor, Dawid Sozański i Marek Rybarczyk. Sama również zasilę obsadę – zapowiada Agnieszka Kijas.

Etiuda podejmuje trudny temat przemocy rówieśniczej i przemocy w rodzinie, dlatego też po występie zaplanowano warsztat, który poprowadzą fachowcy z Placówki Pieczy Zastępczej „KWADRAT” – psycholog Małgorzata Michalska oraz Łukasz Loska specjalista pracy socjalnej.

19 DNI – darmowy trening i występ Kasi Moś

Oprócz paneli skierowanych do młodzieży szkolnej w harmonogramie znalazły się również zajęcia ogólnodostępne. Jednym z nich będzie bezpłatny trening zorganizowany przez Alego Nurbagandowa z Tyskiej Akademii Judo i Marka Szustka – trenera Krav Maga. Odbędzie się on w sobotę 17 listopada o godzinie 11:00 w Tyskiej Akademii Judo przy ul. Żwakowskiej 15 (piętro I).

Trwają także przygotowania do koncertu, jaki ma odbyć się w Undergrund Pubie na zakończenie akcji (19 listopada). Koncert przebiegać będzie pod hasłem „Bądź free”, a to oznacza, że tego dnia w lokalu nie będzie sprzedawany alkohol. Zamiast tego w barze będzie można kupić pomarańczowe bezalkoholowe koktajle „19 Dni”. Gwoździem wieczoru ma być występ Kasi Moś – znanej polskiej artystki, której piosenka „Pryzmat”, jest hymnem przewodnim tyskiej części kampanii.

– Założyłam, że do 19 listopada intensywnie pracujemy z dziećmi i młodzieżą, a 20 listopada, czyli dzień po zakończeniu akcji, spotykamy się w Teatrze Małym, by podsumować to, co udało się nam dokonać w ciągu 19 pierwszych dni listopada – wyjaśnia koordynatorka. – Kiedy zaczynałam swoje działania nie spodziewałam się, że odzew będzie tak ogromny. Tyszanie udowodnili, że mają wielkie serca. W kilka tygodni powstało coś niesamowitego. Wszyscy szkoleniowcy i wolontariusze pracują za jeden uśmiech i nikt na tym nie zarabia. Dzięki takim ludziom wierzę, że może istnieć świat wolny od przemocy. Dobro rodzi dobro – dodaje.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Radość istnienia wolontariuszy sensowność ich działania winno być wspierane przez MEN to co w Tychach rozpoczęto winno promieniować na cały kraj …

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.