Gospodarowanie przestrzenią wokół Mediateki – dwa wyróżnienia

4
1160

Dziś przed południem wiceprezydent Igor Śmietański spotkał się w Mediatece ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy wzięli udział w projekcie „Koncepcje Urbanistyczne Przestrzeni Stanowiącej Przedpole i Otoczenie tzw. Zespołu Szkół Municypalnych”. W ramach projektu powstało 14 prac, które od 21 września do 30 października wystawione są w holu Mediateki. Wiceprezydent wręczył podziękowania oraz wyróżnił dwie prace – Roksany Węgrzyn wraz z Markiem Paluchem (projekt nr 2b) oraz Grzegorza Wicioka wraz z Dawidem Kątnym (projekt nr 8).

W spotkaniu udział wzięła kadra dydaktyczna Politechniki Śląskiej – prof. Zbigniew Kamiński, prof. Krzysztof Gasidło, dr Krzysztof Kafka oraz przedstawiciele Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Urzędu Miasta Tychy – Magdalena Zdebel, Katarzyna Antończak, Adam Matysiak i Michał Lorbiecki.

Projekt zaczął się w lutym tego roku i trwał do końca lipca, wzięło w nim udział 38 studentów. Podzielony był na część analityczną i projektową a jego założeniem było przedstawienie różnorodnych projektów gospodarujących przedpolem, trawnikiem a nawet mieszczącym się za Mediateką parkiem. Wiele projektów podjęło próbę integracji tych dwóch przestrzeni, niektóre projekty poszły tak daleko, że wyburzały niszczejąca część centralną lub zupełnie odważne proponowały nowe budynki z funkcjami usługowymi, oferujące przejścia podziemne do części mieszkalnych.

– Rozmowy uczelni z miastem rozpoczęliśmy już dwa lata temu kiedy to razem z obecnym tu prezydentem zastanawialiśmy się jak wykorzystać w sprawie tyskiej możliwości naszej katedry. Dzisiejsze projekty jest pokłosiem tego spotkania i bardzo mnie to cieszy, że nasi studenci mają możliwość pracować przy rzeczywistych problemach, z istotnymi uwarunkowaniami i ograniczeniami, a nie z wydumanymi na potrzeby edukacji – zauważył prof. Krzysztof Gasidło. – Chciałbym tu zauważyć, że dzięki aktywnym władzom ze świeżym podejściem, tyszanie w sondażach wyrażają się pochlebnie o mieście i o warunkach do życia jakie im to miasto oferuje. To kolejne wyzwanie dla naszych studentów, którym miasto postawiło poprzeczkę bardzo wysoko – dodał.

– Tychy to jest młode miasto, budowane praktycznie od podstaw w latach 50. pod projekt prof. Kazimierza Wejcherta. To czyni Tychy miastem bardzo nowoczesnym oraz na wskroś dziewiczym, wszak niewiele miejskich obiektów determinuje historia ponad stuletnia. Dlatego postanowiliśmy zaprosić studentów do wspólnej pracy, gdyż uważamy, że młode umysły mogą lepiej wczuć się w ducha młodego miasta. Te 14 prac jasno pokazują, że tak też się stało, natomiast dwa zaproponowane rozwiązania przestrzenne spodobały nam się szczególnie i nie wykluczamy, że będą przedmiotem dalszej obróbki już na zasadach architektoniczno-budowlanych – mówił wiceprezydent Igor Śmietański.

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawa prezentacja projektów zagospodarowania tej części miasta jest udanym przedsięwzięciem. Wskazano projekty, które wzbudziły zainteresowanie urzędników UM. Podano słusznie nazwiska ich autorów lecz pominięto zupełnie numery projektów, które towarzyszą ich pracom, np. p.p.. Roksana Węgrzyn wraz z Marek Paluch (projekt nr…) oraz Grzegorz Wiciok wraz z Dawid Kątny (projekt nr….).
    Natomiast zupełnie nie rozumiem dlaczego przy okazji wystawy nie przeprowadzono ankiety wśród zwiedzających ją mieszkańców Tych. Abyśmy mogli też wyrazić swoje opinie. Dlaczego tylko wąskie grono urzędników ma mieć decydujący głos ?

    • Projekty już oznaczone. Pytanie o zasadność decydującego głosu urzędników jest tak naprawdę pytaniem o zasadność zhierarchizowanego systemu społecznego w jakim przyszło nam żyć – na które niestety nie odpowiem.

  2. Sam pomysł organizacji takiej współpracy z uczelnią jest bardzo fajny i tu duże brawa dla władz miasta. Co do decyzji, na pewno głosy mieszkańców brane są również pod uwagę.

  3. Bardzo mi się podobał pomysł miasta na zaangażowania studentów architektury w zagospodarowanie przestrzeni. Oby na jednym razie się nie skończyło. Niech studenci mogą się wykazywać, a miasto oszczędza na projektach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.