RoweLOVE TYCHY – czyli Festiwal Mobilności i 135 Rajd Nocny

0
643

22 września w Europejskim Dniu Bez Samochodu Tychy po raz kolejny dołączą do wielu europejskich miast promujących ekologiczny transport w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Wraca kampania pod nazwą „roweLOVE Tychy”, związana z naszym miastem od kilku lat. Tyszanie są aktywnymi rowerzystami, jednak rower używany jest przede wszystkim w celach rekreacyjnych. Działania kampanii mają na celu zachęcenie mieszkańców, do zamiany samochodu na rower nie tylko w czasie wolnym, ale również w drodze do pracy czy szkoły.

 

 

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym mieście rozpoczęły się Partnerskim Rajdem Rowerowym na trasie Tychy – Bieruń – Tychy organizowanym przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Tychy ds. rowerowych Michała Kasperczyka nad którym patronat honorowy objęli włodarze obu miast: prezydent Tychów Andrzej Dziuba i burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, a także Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dla uczczenia końca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a jednocześnie przypadającego 22 września Międzynarodowego Dnia bez Samochodu, Urząd Miasta wraz z MOSiR-em, Tyskimi Liniami Trolejbusowymi oraz NOL-TYCHY organizuje w godz. 14.00-19.00 Festiwal Mobilności „roweLOVE Tychy”, w Parku Suble przy pumptracku.

22 września promowanym środkiem transportu będzie oczywiście rower, ale także komunikacja miejska z tej okazji specjalny trolejbus linii 22 dowoził będzie tyszan na miejsce imprezy z terenu całego miasta.

Główną atrakcją imprezy będą zwariowane rowery (z monocyklem, bicyklem, tandemem, rowerem z dwiema kierownicami, mini-bikiem, rowerem przeciwskrętnym). Będzie okazja wyprodukować samemu sok z sokowirówki napędzanej… rowerem, sprawdzić się w symulatorze jazdy jednośladem, skorzystać z drobnych usług serwisu oraz wybudować z dziećmi rowerowe miasto przyszłości. Amatorów jazdy wyczynowej lub chętnych adeptów, organizator zaprasza na sublański pumptrack, gdzie będzie czekał instruktor (obowiązkowy kask), a dzieci uczące się jazdy rowerem w gąszczu przepisów drogowych – do miasteczka rowerowego prowadzonego przez tyską Straż Miejską. Imprezie będzie towarzyszyć strefa gastronomiczna z zimnymi i ciepłymi przekąskami oraz aromatyczną kawą.

Specjalnym punktem programu jest promocja elektromobilności wpisującej się w nurt zrównoważonego transportu. Opowie o niej Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności (PSEM) w ramach kampanii „Kobieta za kółkiem elektryka”. Przy tej okazji zaplanowano również testy pojazdów elektrycznych.

Dzień zakończy Tyski Nocny Rajd Rowerowy – start o godz. 19.00 z Parku Suble, meta: Dzika Plaża, gdzie będzie można się ogrzać i posilić przy ognisku.

Celem tych działań jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców aglomeracji do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Wybór alternatywnych środków transportu przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście – mówi Michał Kasperczyk jeden z organizatorów.