Diamentowy jubileusz TSM Oskard

0
1544

W tym roku Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa Oskard świętuje jubileusz 60-lecia. Z tej okazji w Mediatece odbyła się Jubileuszowa Gala, będąca okazją do gratulacji i podziękowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju spółdzielni podczas minionych sześciu dekad.

Podczas krótkiego filmu przypomniano historię i 60-letnie dokonania największej tyskiej spółdzielni. Początek jej działalności przypomina… anegdotę. Bo jak inaczej nazwać fakt, że do końca pierwszego zebrania w 1958 roku w tzw. miasteczku barakowym w osiedlu A wytrwało dziewięciu chętnych, a do założenia spółdzielni potrzebnych było 10 osób, że kandydatów do spółdzielni rekrutowano ogłoszeniami przed seansami w niegdysiejszym kinie Halka, a pierwsze spotkania odbywały się w wiacie na przystanku autobusowym na osiedlu B? Na uroczystości był obecny Kazimierz Górszczyk – jeden z dziesięciu wspomnianych założycieli spółdzielni, którego widownia przywitała na scenie prawdziwym aplauzem.

 

– Spółdzielnia powstała za sprawą zaangażowania założycieli, a przez lata mogła się rozwijać dzięki ciężkiej, codziennej pracy służb spółdzielni – powiedział prezes Oskardu Piotr Polis. – W trudnych, powojennych czasach, myśl o nowym mieszkaniu dla swojej rodziny wydawała się mrzonką. I pierwsi spółdzielcy naprawdę zbudowali coś z niczego. Za ten trud i poświęcenie należą się założycielom gorące podziękowania. Naszym obecnym priorytetem w zarządzaniu majątkiem członków spółdzielni jest efektywność ekonomiczna, a potwierdzeniem tezy, że środki finansowe wydatkowane są celowo i efektywnie, jest stan techniczny i estetyczny oskardowskich osiedli.

– Mogłoby się wydawać, że 60 lat to bardzo dużo, że upływ czasu powinien pozostawić trwały ślad na naszych budynkach, w naszych osiedlach – dodał Franciszek Lewko, przewodniczący Rady Nadzorczej TSM Oskard. – Ale wszyscy widzimy, że tak absolutnie nie jest. Nasze osiedla przeżywają drugą młodość – są piękne, jasne, kolorowe, dużo jest kwiatów, drzew, zieleńców, nowych lub zmodernizowanych chodników i parkingów. W imieniu naszych mieszkańców chcę podziękować za to, ze żyje się tu nam wygodnie i bezpieczni, a wizerunek spółdzielni jest coraz lepszy.

Podczas uroczystości wiele mówiono także o działalności kulturalnej oświatowej i społecznej TSM Oskard podkreślając, że w tej sferze starania spółdzielni w znacznym stopniu przyczyniają się do wzbogacenia życia mieszkańców Tychów.

Wśród zaproszonych na galę gości był wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka, prezydent Tychów Andrzej Dziuba, jego zastępcy prezydenta – Igor Śmietański i Miłosz Stec oraz przewodniczący Rady Miasta Maciej Gramatyka. Był także dziekan Dekanatu Tychy Nowe, ks. prałat Józef Szklorz i radny Sejmiku Województwa Śląskiego Piotr Czarnynoga. Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej,samorządu gospodarczego, różnych instytucji i organizacji, służb mundurowych i firm, z którymi spółdzielnia od lat współpracuje, a także członkowie rad osiedlowych i pracownicy spółdzielni.

– Działalność spółdzielni Oskard odgrywa niebywałą rolę w społecznym, gospodarczym i kulturalnym życiu mieszkańców naszego miasta – mówił składając życzenia prezydent Andrzej Dziuba. – Ale nic dziwnego, skoro jedna czwarta tyszan mieszka w zasobach Oskardu. Sfery spółdzielczości i miasta przenikają się zatem w sposób, z którego na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy. Relacje miasta z Oskardem na przestrzeni 18 lat nie zawsze były idealne, jednak dzisiaj, są one wręcz wzorowe. I choć czasami przepisy prawne nie pozwalają na swobodną współpracę, o której każdy z mieszkańców i spółdzielców mógłby marzyć, dzięki dobrej woli, zrozumieniu i świetnie układającej się współpracy z zarządem Oskardu, większość przeszkód została usunięta. Najlepszym tego przykładem jest budżet partycypacyjny.

W trakcie gali TSM Oskard uhonorowano „Złotym Laurem Spółdzielczości”, przyznawanym przez Krajową Radę Spółdzielczą. Wręczono także odznaczenia i wyróżnienia działaczom samorządowym i pracownikom. Między innymi złote odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa śląskiego”, przyznane przez Sejmik Województwa Śląskiego, odebrali Janusz Kowalski, Piotr Lada, a srebrną – Lucjan Budzeń.

Na zakończenie z koncertem wystąpił Mietek Szcześniak z zespołem Nierówni.

Zdjęcia Kamil Peszat