300 tys. łupu – senior traci oszczędności życia

0
930

Oszuści w ostatnim czasie wyłudzili od jednego seniora kilkaset tys. złotych. Mimo ciągłych apeli w prasie, telewizji czy na spotkaniach z mieszkańcami wciąż dochodzi do kolejnych oszustw. W ostatnim czasie 86-letni tyszanin stracił oszczędności swojego życia, bo dał wiarę oszustom podszywającym się pod policjantów.

Przestępcy podając się za funkcjonariuszy przekonali seniora, że jego środki zebrane na koncie są zagrożone. W związku z tym mężczyzna udostępnił wszelkie dane do dokonania przelewów i tym sposobem stracił oszczędności. Przestępcy mając dostęp do konta bankowego dokonali kilkunastu przelewów na kwotę ponad 300 tys. złotych.

Sposoby działania przestępców wyłudzających pieniądze są bardzo podobne. Zazwyczaj dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby – policjantów, pracowników poczty, członków rodziny. Pytają czasem o wysokość emerytury lub o pieniądze posiadane w domu i na kontach bankowych.

Policjanci apelują, by w trakcie spotkań rodzinnych rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa. Funkcjonariusze Policji:

NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.
NIGDY nie pytają seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej wysokości.
NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.