Dzień Zdrowia na Rynku

0
55

Od godziny 14 tyski Rynek zamienił się w wielką poradnię medyczną. Tyszanie odwiedzający to miejsce do godz. 18 mogli bezpłatnie skorzystać z szeregu badań oraz zasięgnąć specjalistycznych porad. Sporym zainteresowaniem cieszył się darmowy Doppler tętnic szyjnych czyli badanie na obecności zwężeń tętnic, które są związane z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. Zwężenie jest najczęściej wywołane obecnością blaszki miażdżycowej. Jego wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia mającego na celu poprawę przepływu krwi oraz zmniejszenie ryzyka udaru mózgu.
_DSC6828
W programie znalazły się bezpłatne konsultacje psychologów i terapeutów, badanie wzroku i konsultacje okulistyczne, pomiary ciśnienia krwi i poziomu cukru, badanie słuchu, wypomniany Doppler tętnic szyjnych, porady antynikotynowe i wiele innych. Jak choćby okulary symulujące stan upojenia alkoholowego lub narkotycznego odurzenia.
_DSC6856
Wśród oferty przeznaczonej raczej dla osób dorosły znalazło się stoisko kampanii „Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych emocjach.”, na którym wystawiono scrap booki przygotowane przez młodzież z tyskich placówek edukacyjnych. -Scrap book to rozbudowana plastycznie forma pamiętnika przygotowanego z najróżniejszych materiałów. Mogą to być wycinki z gazet, kawałki firanki czy nawet puszki. Ważne w tej formie jest zaangażowanie i pomysłowość. Zachęcaliśmy młodzież do tworzenia swoich scrap booków, bo każda kreacja wpływa pozytywnie na stan emocjonalny. Prace które dostaliśmy przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – opowiadała Lucyna Kubecko, psycholog pracujący z młodzieżą w ramach kampanii.
_DSC6848
Udział w Dniu Zdrowia wzięli również ratownicy Łukasz Czechowicz oraz Michał Sabat z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego W Katowicach ze stacją w Tychach. Wszystkich chętnych przeszkalali z podstaw pierwszej pomocy oraz resuscytacji. -Staramy się aby jak największa część społeczeństwa miała podstawową wiedzę z tego zakresu. Zmieniły się również standardy pierwszej pomocy. Przeprowadzone badania jasno pokazały, ze zbyt skomplikowana procedura odstrasza świadków wypadków przed udzieleniem pomocy. Aktualnie skupiamy się tylko i wyłącznie na uciskaniu klatki piersiowej. Odchodzimy od schematu 30 uciśnięć i 2 oddechy ratownicze, na rzecz ciągłego uciskania klatki piersiowej. Im prostsza i łatwiejsza do zapamiętania procedura tym większe prawdopodobieństwo, że świadek wypadku zdecyduje się na udzielenie pomocy – podpowiadał Łukasz Czechowicz._DSC6833  _DSC6839 _DSC6837