Nie jesteśmy Hogwartem, ale…

0
515

Szkoly-kolejowe

Technikum Kolejowe w Tychach rozpoczęło swoje istnienie we wrześniu 2016 przy Alei Niepodległości 32 w budynku dawnej Wyższej Szkoły. W tym roku doszła do nas druga, a właściwie pierwsza klasa. Uczniowie kształcą się tutaj na czterech kierunkach:

  • technik elektroenergetyk transportu szynowego
  • technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
  • technik transportu kolejowego
  • technik dróg i mostów kolejowych (obecna nazwa: technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych).

Nasza szkoła jest miejscem nadzwyczajnym. Tutaj każdy uczeń jest indywidualnością. Każdy jest znaną osobą. Szanujemy się wzajemnie i akceptujemy. Martyna jest wysoka. Klaudia – koleżeńska. Chłopcy dbają o to, by każda z dziewcząt czuła się bezpiecznie. Kiedy nie ma kogoś na lekcji, dowiadujemy się, dlaczego.

Gdy matematyka sprawia komuś trudności, zawsze może liczyć na dodatkową lekcję. U nas to normalne, że lekcje zostały tak ułożone, żebyśmy mogli zdążyć na autobus. A dojeżdżamy z różnych miast – na przykład Andrzej z Mysłowic, a Maks z Rudy Śląskiej. Najdalej ma Krzysztof, bo przyjeżdża z Oświęcimia. Chociaż Miłosz twierdzi, że z Żywca też jest daleko. Nasi nauczyciele- wspaniali. Pan z fizyki udowodnił nam, że można zachwycić się ładunkami elektrycznymi.

Na korytarzu nie słychać dzwonków – wystarczy nam zegar i plan lekcji. To my pilnujemy, by nauczyciele się „nie zagadali”. Pan z WFu nauczy pływać nawet tych, którzy trochę boją się wody. I wytłumaczył zasady zdrowego trybu życia.

Pan Karol Trzoński, wybitny specjalista z zakresu Kolejnictwa i przedstawiciel Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych jest także wykładowcą na kierunku kolejnictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, z którą współpracujemy i gdzie mamy okazję poznawać nasze zawody w pracowni kolejnictwa.

A w ogóle panuje u nas moda na „zdrowe myślenie.” Wiemy, że szkoła jest po to, żeby się uczyć. Ale i po to, żeby móc się ze sobą spotkać. I wymieniać przemyśleniami. O muzyce, sporcie, a nawet poezji. Paweł jest hokeistą. Wraz ze swoją drużyną zdobył srebrny medal na ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Paweł pomaga innym. On i Paulina otrzymali dyplomy za pomoc osobie w potrzebie.

Technikum Kolejowe otwiera wiele możliwości. Możemy się dalej kształcić. A o pracę nie powinno być trudno – nie tylko praktyki zawodowe, ale i praktyczną naukę zawodu organizujemy wspólnie z pracodawcami – najwięcej z nas uczy się na stanowiskach pracy w PKP Cargo Service sp. z o. o. Naukę w systemie modułowym odbywamy pod nadzorem Pana Tadeusza Kulskiego, Kierownika Zespołu Obsługi Bocznic i Przewozów PKP Cargo S. i Pana Łukasza Grysko, Kierownika Zespołu Rekrutacji i Szkoleń.

Ale wiadomo, że to Pan Franciszek Kostrzewa, Prezes PKP Cargo S. pozwolił się przekonać naszej Pani Dyrektor do uczestniczenia PKP Cargo Service w naszej edukacji. Mamy nadzieję, że to jest właśnie ta firma, z którą wiążemy plany na dorosłe życie i dalszą karierę zawodową. Bo już teraz, może trochę na wyrost, ale z najlepszymi chęciami, czujemy się kolejarzami, a pracownicy PKP Cargo S to po prostu – nasi starsi koledzy po fachu.

Zapraszamy naszych Kolegów i Koleżanki, którzy kończą obecnie naukę w gimnazjum, do Technikum Kolejowego w Tychach. Bo nasza szkoła jest jak pociąg z marzeniami – tutaj każdy może być sobą.