Soliści na scenie

0
11

W środę, 14 marca rozpocznie się jedenasta edycja Festiwalu Monodramu MOTYF – jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych roku w mieście. Gwiazdami tegorocznego święta teatru jednego aktora będą Ewa Błaszczyk i Wojciech Pszoniak (na zdjęciu).
To podobno najtrudniejsze z aktorskich wyzwań, bo trzeba w pojedynkę, bez partnerów i statystów stanąć oko w oko z widzem i na kilkadziesiąt co najmniej minut przykuć jego uwagę, zainteresować sobą i historią, którą ma się do przekazania. Dlatego na uprawianie monodramu decydują się tylko najodważniejsi i tylko najwięksi, najbardziej utalentowani. To ich tyszanie będą mieli okazję oglądać od środy do niedzieli.
Zasadniczym komponentem festiwalu MOTYF jest konkurs monodramów, do którego w tym roku zakwalifikowano 14 spektakli. Ich prezentacja trwać będzie od czwartku do soboty na scenie Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 26. Ale festiwal, to także prezentacje mistrzowskie, które otworzy Ewa Błaszczyk spektaklem „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”, na scenie Teatru Małego w środowy wieczór. W czwartek, 15.03 w Klubie MCK Wilkowyje „Calineczkę” pokaże aktorka teatru lalek Anna Kramarczyk, zaś festiwal zakończy się w wielkim stylu – niedzielnym pokazem mistrza Wojciecha Pszoniaka, który od wielu lat zachwyca kreacją w monodramie „Belfer”. Szykuje się wielka teatralna uczta!
Program XI Festiwalu Monodramu MOTYF
14 marca
godz. 18.30 – Inauguracja festiwalu i spektakl mistrzowski „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w wyk. Ewy Błaszczyk (Teatr Mały)
15 marca
godz. 14.30-16.30 – Prezentacje konkursowe (sala MCK)
godz. 18 – Spektakl mistrzowski „Calineczka” w wyk. Anny Kramarczyk (Klub MCK Wilkowyje, ul. Szkolna)
godz. 20 – Prezentacja konkursowa (sala MCK)
16 marca
godz. 14.30-17.30 – Prezentacje konkursowe (sala MCK)
godz. 19 – Wernisaż fotografii teatralnej Agnieszki Seidel-Kożuch oraz spotkanie autorskie z Wojciechem Pszoniakiem (Galeria StrefArt, ul. Fabryczna)
17 marca
godz. 14.15-20.30 – Prezentacje konkursowe (sala MCK)
18 marca
godz. 18 – Gala finałowa i spektakl mistrzowski „Belfer” w wyk. Wojciecha Pszoniaka (Teatr Mały).