Obchody Narodowego Święta Niepodległości

0
22

W najbliższą sobotę, 11 listopada w całym kraju obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości, w tym roku szczególne, bo ostatnie przed wielkim jubileuszem stulecia odzyskania polskiej państwowości. Uroczystości i okolicznościowe koncerty odbędą się – jak co roku – także w Tychach.
W naszym mieście obchody rozpoczną się już w przededniu 99. rocznicy. W piątkowe przedpołudnie w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się finał III Konkursu Recytatorskiego im. Zygmunta Rumla, zaś o godz. 16.30 na swój koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprosi Zespół Szkół Muzycznych.
Najwięcej będzie się jednak działo w mieście w sobotę. Obchody rozpocznie tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona o godz. 10.30 w kościele pw. św. Marii Magdaleny przy Rynku (w oprawie liturgicznej w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile). Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Damrota pod pomnik Powstańca Śląskiego przy pl. Wolności, gdzie ok. godz. 11.40 zaplanowano wystąpienie przedstawiciela władz Tychów i złożenie przez delegacje kwiatów. Tym uroczystościom towarzyszyć będzie chór Zespołu Szkół Muzycznych.
Po zakończeniu tej części obchodów, przeniosą się one na ul. Katowicką, gdzie o godz. 12.30 nastąpi ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem ku czci poległych Powstańców Śląskich.
Sobotnie popołudnie i wieczór upłynie pod znakiem koncertów. O godz. 17 w kościele św. Marii Magdaleny chór Presto Cantabile pod dyr. Dominiki Kawiorskiej oraz soliści (Wojciech Poprawa – tenor, Jakub Kotowicz – tenor) i instrumentaliści z Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu wykonają Mszę Kreolską (Misa Criolla) Ariela Ramireza oraz kompozycje Cesara Francka, Józefa Świdra, Karla Jenkinsa i Georgesa Bizeta. Koncert, przygotowany w cyklu „Wielka klasyka w tyskich kościołach” zostanie następnego dnia (12 listopada o godz. 17) powtórzony w kościele pw. św. Benedykta Opata przy ul. Nałkowskiej.
Sobotnie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości zamknie koncert „Pąki białych róż” w wykonaniu projektu PUSZ wokalisty i perkusisty Pawła Osickiego, podczas którego będzie można usłyszeć znane piosenki patriotyczne i ludowe (m.in. „O mój rozmarynie”, „Czerwone jabłuszko” i in.) w nowoczesnych wersjach, oscylujących pomiędzy jazzem, elektroniką i popem.
Udział we wszystkich imprezach z okazji Narodowego Święta Niepodległości jest wolny.