Lekcje Obywatelskie

0
9

W poniedziałek, 6 listopada w LO nr 1 im. Leona Kruczkowskiego odbyły się Lekcje Obywatelskie, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Idea, jaka przyświeca projektowi, realizowanemu już po raz drugi, to przede wszystkim edukacja młodych mieszkańców w praktycznym aspekcie partycypacji społecznej, czyli wypracowaniu własnego pomysłu na projekt ekologiczny dotyczący niskiej emisji w regionie. Ponadto organizatorom zależało na tym, by zaangażować młodzież w bieżące sprawy regionu, w tym przypadku w kwestie związane ze smogiem.
Podczas trzygodzinnych warsztatów z udziałem jednej z klas „Kruczka”, młodzież zdobyła wiedzę na temat samorządu, regionu i partycypacji społecznej (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna). Przygotowano także projekt, który ma szansę zostać wykorzystany przy aplikowaniu o środki z realizowanego w Tychach budżetu obywatelskiego.
W tym roku – jak informuje Urząd Marszałkowski – w projekcie pn. Lekcje Obywatelskie wzięło udział 25 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego; prawie 600 uczniów. Komisja konkursowa spośród 25 powstałych na warsztatach projektów wybierze sześć najlepszych, które zostaną zaprezentowane w sali Sejmu Śląskiego 11 grudnia, podczas finału konkursu „Nasz pomysł na EKO ŚLĄSKIE”. Klasy, które je stworzyły, otrzymają nagrody finansowe od 1 do 3 tysięcy złotych.