Biskup święcił samochody i… łódź

0
238

W dzień odpustu w parafii św. Krzysztofa – patrona miasta Tychy i opiekuna kierowców – odbyło się tradycyjne święcenie pojazdów. Samochody ustawione wzdłuż ulic Wyszyńskiego i Edukacji poświęcił bp. Marek Szkudło.
To największe tego typu wydarzenie w regionie, które przyciąga nie tylko tyskich kierowców, ale również mieszkańców sąsiednich miejscowości. Wszyscy, którzy chcieli by ich pojazd został poświęcony, zaparkowali swoje samochody w wyznaczonych miejscach, wzdłuż ulic Wyszyńskiego i Edukacji. Te ulice zostały na czas uroczystości wyłączone z ruchu.
Święcenia dokonał bp. Marek Szkudło, który wcześniej przewodniczył mszy świętej z udziałem pocztu sztandarowego Miasta Tychy i przedstawicieli tyskich władz – m.in. wiceprezydenta Igora Śmietańskiego i przewodniczącego Rady Miasta Macieja Gramatyki.
Po mszy, około godziny 12.30 biskup najpierw poświęcił stojące przed kościołem rowery i motocykle, a także nowego busa Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy, którym młodzi piłkarze podróżują na turnieje i mecze. Kolejnym nietypowym pojazdem poświęconym w tym roku była łódź ratownicza Państwowej Straży Pożarnej w Tychach. – Jest wykorzystywana do działań związanych z ratownictwem wodnym na obszarze miasta Tychy (Paprocany) i powiatu bieruńsko – lędzińskiego (rzeki, cieki wodne i zbiornik Dziećkowice). W tej chwili jest to jedna z nowocześniejszych łodzi na terenie województwa śląskiego – mówi Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tychach st. bryg. Piotr Szojda.
Następnie bp. Marek Szkudło przejechał kabrioletem marki BMW wzdłuż ulic, na których czekali kierowcy ze swoimi, gotowymi do poświęcenia samochodami. Uroczystość święcenia przebiegła bardzo sprawnie. Już około godziny 13.15 ruch ulicami Wyszyńskiego i Edukacji odbywał się normalnie.
Foto: SW