Posadzili pieris japoński

0
265

Zielone Tychy Kultura – kolejne przedsięwzięcie Henryka Jana Dominiaka przy ul. Żwakowskiej – nabiera kształtów. Coraz chętniej jest odwiedzane przez mieszkańców i gości, którzy chcą zasadzić krzew lub ozdobną roślinę na… mapie Tychów.
Przypomnijmy, iż projekt zakłada zagospodarowanie skweru roślinnością, uformowaną na planie przestrzennym miasta. Pojawiają się różne gatunki roślin, różne kolory, wytyczony zostały główne drogi, dzielnice, osiedla, tereny leśne, Jezioro Paprocańskie, itd. W minionym tygodniu Zielone Tychy Kultura oraz Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak oraz odwiedzili uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej nr 10. To pierwsza szkoła, która tutaj zawitała i zasadziła roślinę.
– To była wspaniała lekcja i niemałe przeżycie dla uczniów, którzy sami posadzili krzew w okolicach al. Bielsko na mapie – powiedziała wychowawczyni Teresa Kurpas. – Dzieci bardzo się angażowały, odpowiadały na pytania, ciekawiło ich wszystko. Sam pomysł na zagospodarowanie skweru uważam za znakomity, na mapie widać już coraz więcej elementów.
– Dzieci posadziły pieris japoński – krzew, który zielony jest także zimą – powiedział Henryk Jan Dominiak. – Roślin systematycznie przybywa, a sympatyczne jest to, że przychodzą rodziny z dziećmi i sadząc je, nazywając je imionami dzieci. Miejsca jest jeszcze sporo, ale decydując się na roślinę, określam miejsce, gdzie będzie posadzona. Na przykład zjawił się u mnie mieszkaniec Wodzisławia, który przywiózł ze sobą kilka sadzonek, w tym kostrzewę siną. To bardzo ładna, niebieska odmiana trawy, która posadziliśmy w miejscu, gdzie będzie Jezioro Paprocańskie. Codziennie doglądam skweru, bo zasadzone rośliny trzeba podlewać, a potem rzecz jasna przycinać i odpowiednio kształtować.
Na zdjęciu: Uczniowie SP 10 jako pierwsi posadzili roślinę na „zielonej mapie” Tychów.
Foto: Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak