Browarnik w najlepszej dwunastce w kraju

0
237

Zespół Szkół nr 7 w Tychach jako jedna z 12 szkół w całym kraju zakwalifikował się do udziału w projekcie „Gotuj lokalnie”.
Autorem projektu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Program „Gotuj lokalnie”promuje tradycyjne polskie produkty żywnościowe. Kierowany jest do uczniów szkół gastronomicznych oraz ich nauczycieli z całej Polski. Szkoły chętne do uczestnictwa w tegorocznej, szóstej już edycji programu, musiały przesłać przepis na danie główne z wykorzystaniem antrykotu wołowego oraz minimum dwóch produktów regionalnych, zaproponowany przez dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Tyski „Browarnik” wysłał swoją propozycję na antrykot wołowy. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń (a było ich aż 60) komisja konkursowa wybrała dwanaście najlepszych. W tym prestiżowym gronie znalazł się Zespół Szkół nr 7. Autorzy najlepszych propozycji zostali zaproszeni na dwudniowe warsztaty kulinarne połączone z konkursem kulinarnym.
I tak w kwietniu do Warszawy wyjechały dwie nauczycieli ZS7: Agnieszka Kasprzyszyn i Karolina Malaga. W stolicy wzięły udział w warsztatach z nowoczesnych technik kulinarnych (sous-vide, espumy, pianki, tekstury, aromaty itp.). Miały również możliwość zapoznania się i przetestowania sprzętu gastronomicznego Centrum Techniki Kulinarnej Doram, w którym odbywało się szkolenie. Drugiego dnia pobytu w Warszawie odbył się wspomniany już konkurs kulinarny. Tyszanki przygotowały antrykot wołowy / topinambur w sosie piwno-miodowym. Obydwie uczestniczki swój pierwszy występ kulinarny na szczeblu krajowym uważają za bardzo udany. W przyszłym roku zamierzają być czarnym koniem konkursu.
Ale to jeszcze nie wszystko. Już wkrótce w ZS7 ruszą warsztaty „Gotuj lokalnie” skierowane do wszystkich uczniów. Ich celem jest przekazywanie wiedzy na temat optymalnego wykorzystania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej. Szczególnie nacisk kładziony jest na wykorzystywanie dziedzictwa kulturowego, jakim są tradycyjne i regionalne produkty.
Na zdjęciu: Przedstawiciele najlepszych dwunastu szkół na warsztatach w stolicy.
Foto: mat. pras. ZS7