MZUiM: Ruszyły kolejne inwestycje

0
88

Wiosna dla drogowców oznacza początek sezonu remontowego. Roboty już ruszyły i dotyczą zarówno głównych ulic miasta, jaki i dróg lokalnych. Naprawiane są ulice, czyszczone rowy i przepusty, a także trwają prace przy zieleni. Co więcej rozpoczęły się też pierwsze inwestycje, w tym te realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
Obecnie najpoważniejsza w mieście inwestycja drogowa prowadzona jest w dzielnicy Żwaków. Chodzi o budowę zupełnie nowego łącznika pomiędzy ul. Żorską, a ulicami Legionów Polskich i Myśliwską. Jego długość to około pół kilometra. Po obu stronach drogi powstanie chodnik, a dodatkowo na jezdni umieszczone zostaną dwie jednokierunkowe ścieżki rowerowe (takie rozwiązanie zaproponowali sami rowerzyści). Projekt obejmuje także budowę peronów przystankowych i miejsc postojowych. Komunikację znacznie usprawni nowe rondo w rejonie skrzyżowania ulic Legionów Polskich i Myśliwskiej. Wykonane zostaną wyniesione przejścia dla pieszych i tarcze skrzyżowania. Nowa droga będzie oświetlona i odwodniona. Inwestycja warta 1,7 mln zł powinna zakończyć się w październiku.
Budżet obywatelski
Obok dużych inwestycji w mieście realizowane są też te mniejsze, które jednocześnie są najbardziej potrzebne. Wskazali je bowiem sami mieszkańcy. Chodzi o zadania, które Miejski Zarząd Ulic i Mostów wykonuje w ramach budżetu obywatelskiego. Aktualnie w toku są trzy takie inwestycje. Pierwsza z nich to warta blisko 80 tys. zł budowa parkingu przy ulicy Poziomkowej. Nowy parking pomieści 16 aut, przy czym dwa stanowiska przeznaczone będą dla osób niepełnosprawnych. Drugim zadaniem, o jakie wnioskowali tyszanie jest remont nawierzchni i parkingów przy ulicy Zapolskiej. Roboty prowadzone są na odcinku od budynku nr 65 do skrzyżowania z ul. Zelwerowicza, a ich wartość to blisko 145 tys. zł. Ponadto na wniosek mieszkańców remontowany jest chodnik wzdłuż ulicy Dmowskiego wraz ze schodami. Wartość prac to około 100 tys. zł. Te trzy zadania powinny zakończyć się najpóźniej w maju.
Wszystkie wymienione inwestycje mają charakter lokalny, a to oznacza, że choć kierowcy muszą się liczyć z miejscowymi zawężeniami, to jednak nie należy spodziewać się większych utrudnień w ruchu.
Przetargi w toku
W planach jest rozbudowa ulicy Urbanowickiej oraz dalszy ciąg przebudowy deptaku, jaki biegnie od ulicy Dmowskiego w kierunku osiedla „O”. Mowa o tzw. „alejkach”. MZUiM przygotowuje się także do modernizacji kolejnego odcinka chodnika przy alei Niepodległości – tym razem będzie to fragment pomiędzy ul. Wyszyńskiego a Urzędem Miasta. Ponadto w zeszłym tygodniu ogłoszono przetargi na przebudowę ul. Estkowskiego, a także budowę ul. Jutrzenki. W mieście ma także powstać nowy łącznik ulic Paprocańskiej i Przemysłowej.
Foto: mat. pras. MZUiM Tychy