Profil zawodowy w CV – jak powinien wyglądać

0
1752

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Profil zawodowy to najważniejsza część CV. Co powinien w sobie zawierać, aby jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania osoby prowadzącej rekrutację i przekonać ją, że to właśnie Ciebie powinna zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną?

Rekruterzy patrzą najpierw na doświadczenie w CV

Pracuj.pl zbadał preferencje rekruterów odnośnie nadsyłanych dokumentów aplikacyjnych. Wykorzystano nowoczesną metodę badawczą – eyetracking. Polega ona na śledzeniu uwagi wzrokowej badanego. Profesjonalni rekruterzy przeanalizowali i wytypowali najlepsze CV. W trakcie badania dokonano ponad 200 pomiarów. Pokazują one jednoznacznie, że rekruterzy rozpoczynają analizę CV od informacji o doświadczeniu zawodowym. Wzrok 45% badanych w pierwszej kolejności został skierowany na ten obszar dokumentu. Najwięcej ich uwagi pochłaniają trzy najnowsze pozycje doświadczenia. Potwierdziło to zasadę, że w tej sekcji warto stosować chronologię odwróconą i na początku wymieniać najświeższe doświadczenia.

Aktualizuj dane osobowe

Drugim obszarem, na który padał wzrok rekrutera, były dane osobowe. Właśnie dlatego nie można nigdy zapominać o podaniu bezpośredniego numeru telefonu do kandydata oraz profesjonalnego adresu e-mail składającego się z pierwszej litery imienia i nazwiska lub imienia i nazwiska.

Unikaj żargonu

Podstawą profilu zawodowego w CV jest nazwa stanowiska oraz daty zatrudnienia. Szczególnie w przypadku krótkiego okresu pracy w danej firmie warto podawać konkretne daty łącznie z dniem rozpoczęcia i zakończenia pracy. Eksperci zalecają również, by opisując zakres obowiązków trzymać się konkretnych zadań, którymi się zajmowaliśmy i unikać żargonu branżowego czy firmowego, który często jest dla rekruterów zwyczajnie niezrozumiały. Dobrym pomysłem jest też wprowadzenie do CV twardych danych. Nie bójmy się pisać licznym zespołem zarządzaliśmy, jak wysoki był jego poziom satysfakcji z pracy, o ile zwiększyliśmy sprzedaż czy rozpoznawalność marki.

Patrz na profil zawodowy pod kątem konkretnej ofery

Życiorys nie powinien być uniwersalny i wysyłany w jednej formie do wszystkich pracodawców. W CV powinniśmy zaprezentować doświadczenie adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy. Kompetencje, którymi dzielimy się na łamach dokumentu, powinny być dostosowane do zawartych w ofercie pracy wymagań. Warto poświęcić kilkanaście minut na dostosowanie CV do interesującej nas oferty. Dzięki temu będziemy mogli podkreślić elementy naszego doświadczenia, które z punktu widzenia pracodawcy są szczególnie istotne a te mniej ważne opisać krócej lub w ogóle z nich zrezygnować.

Zadbaj o czytelne CV

Rekruterzy potrzebują prostych i czytelnych CV. Kreatywne życiorysy z nadmiarem ozdobników graficznych często są przez rekruterów odrzucane jako nieczytelne. Dla osób przeprowadzających selekcję CV liczy się estetyka w postaci czytelnego układu, schludność i przejrzystość, a także spójność elementów tj. czcionka, interlinia itp. W celu stworzenia czytelnego i ładnego graficznie CV skorzystaj z Kreatora CV. Ten dostępny na Pracuj.pl pozwala wybrać jeden z 10 wzorów CV przygotowanych wspólnie ze specjalistami z branży HR. Gotowy dokument można pobrać w formacie pdf lub doc, aby szybko i wygodnie aplikować na oferty pracy.