Konkurs kulinarny w Browarniku

0
101

W Zespole Szkół nr 7 w Tychach odbył się IV Konkurs Kulinarno-Językowy. W rywalizacji brało udział 12 młodych kucharzy.
Głównymi organizatorami imprezy byli nauczyciele języków obcych ZS nr 7 Agnieszka Kruber-Korda (język niemiecki) oraz Ewa Donigiewicz (język angielski).
Konkurs jak co roku składał się z dwóch etapów. – Pierwszy polegał na stworzeniu własnego autorskiego przepisu w języku angielskim lub niemieckim. Przepisy były przez nas analizowane, sprawdzaliśmy autentyczność prac. Wybraliśmy najlepsze i zaprosiliśmy ich autorów do kolejnego etapu – wyjaśnia Ewa Donigiewicz. – Drugi etap polegał na przygotowaniu opisanej wcześniej potrawy oraz opowiedzeniu o tym w języku obcym – dodaje.
Podczas gotowania uczniowie obserwowani byli przez jurorów, którymi byli jedni z najlepszych szefów kuchni z naszego regionu. – W tym roku naszym jurorem był m.in. Przemek Podsiadły nasz absolwent, który od lat współpracuje ze szkołą. Zdobywał doświadczenie m.in. w restauracjach na Malcie i Majorce. Kolejnym jurorem był Tomasz Nowak, który również ukończył naszą szkołę i obecnie sam szkoli przyszłych kucharzy. Był także Robert Muzyczuk, szef kuchni Avanti w Tychach oraz menadżer – mówi Ewa Donigiewicz.
Jak podkreślają organizatorzy, poziom był naprawdę wysoki. Uczniowie przygotowując potrawy stosowali nowoczesne metody, takie np. jak elementy kuchni molekularnej. Warto jeszcze dodać, że w tym roku tematem przewodnim była kuchnia śląska. W konkursowych zmaganiach brało udział 12 uczestników ze szkół z Bytomia, Żywca, Rybnika, Bielska-Białej, Cieszyna oraz z tyskiego Zespołu Szkół nr 7.
Pierwsze miejsce zdobyła Hanna Wawoczny (Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku), która przygotowała kaszankę wędzoną bukowym dymem na gruszkowym musie z cydrem jabłkowym i chrupiącym chipsem z kalarepy. Drugą lokatę zdobył Maksymilian Smółka (Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Bielsku-Białej), a trzecią Dawid Szulik za comber króliczy podany na kaszy jaglanej z sosem żurawinowym.
Foto: mat. pras. ZS7