Händel na finał Wieczorów Kolędowych

0
232

Mistrzowskie wykonanie fragmentów oratorium „Mesjasz” G.F. Händla oraz kolęda „Bóg się rodzi” zakończyły XXV Tyskie Wieczory Kolędowe. Finałowy koncert odbył się w kościele św. Marii Magdaleny.
W sobotę, 16 stycznia, tyska publiczność miała okazję wysłuchać sześciu, spośród dziesięciu chórów nagrodzonych w tegorocznym konkursie. Chórzyści wykonali najpiękniejsze polskie kolędy, po czym nastąpiło wręczenie nagród. Laureatom podziękowała i pogratulowała wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska. Natomiast prowadzący uroczystość Paweł Drzewiecki przypomniał też, że tegoroczna edycja dedykowana była twórcy i wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Januszowi Muszyńskiemu (zmarłemu w 2013 r.). Jubileusz 25-lecia był też okazją do podziękowań wszystkim, którzy przez lata przyczyniali się do organizacji tej imprezy.
W drugiej części galowego koncertu XXV Tyskich Wieczorów Kolędowych publiczność, bardzo licznie zgromadzona w kościele św. Marii Magdaleny, wysłuchała fragmentów oratorium „Mesjasz”, dzieła G.F. Händla w prawdziwie mistrzowskim wykonaniu. Zagrała znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO (rozszerzona na tę okazję o instrumenty dęte), a zaśpiewał Akademicki Chór Politechniki Śląskiej oraz soliści: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (sopran), Magdalena Spytek (alt) i Benon Maliszewski (bas/baryton). Całością dyrygował dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych Henryk Jan Botor.
Publiczność nagrodziła koncert gorącymi owacjami. Tyskie Wieczory Kolędowe zakończyły się tradycyjnie kolędą „Bóg się rodzi” w wykonaniu orkiestry oraz nagrodzony chórów.
W tegorocznej edycji imprezy tyszanie mieli okazje wysłuchać koncertów kolędowych nie tylko w wykonaniu znakomitych chórów, ale i gwiazd polskiej sceny, m.in. Lory Szafran, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego. Oprócz kolęd pojawiło się też wiele utworów (zarówno z nurtu klasycznego jak i rozrywkowego) o tematyce bożonarodzeniowej, a nawet karnawałowej.
A oto wyniki Konkursu Chórów XXV Tyskich Wieczorów Kolędowych:
Grand Prix
Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Kategoria I – duże chóry parafialne i związkowe
I miejsce: Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
III miejsce: Chór Mieszany Fresco Tarnowskie Góry
III miejsce: grupa wokalna CAMERTON Łaziska Górne
Kategoria II – chóry kameralne
I miejsce: Chór Kameralny LEGE ARTIS Wydziału Matematyki Stosowanej AGH Kraków
II miejsce: Zespół Kameralny LAUS DEO Lędziny
Wyróżnienie: Chór Kameralny LEGE ARTIS Pszów
Kategoria III – chóry pozostałe
I miejsce: Chór Męski Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im K.Szymanowskiego w Katowicach
II miejsce: Chór żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F.Chopina w Bytomiu
III miejsce: Chór DIMINUENDO z zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.
Foto: Michał Janusiński