Złota odznaka na 55. urodziny

0
67

Koło Przewodników Turystycznych im. Henryka Czyby przy Oddziale PTTK w Tychach w tym roku obchodzi 55-lecie istnienia.  W czasie uroczystości jubileuszowych odznaczone zostało Złotą Honorową Odznaką PTTK przez Zarząd Główny PTTK.
Przypomnijmy, koło przewodników w Tychach powołano w maju 1960 roku. Jego skład i liczebność zmieniały się przez lata. Przewodnicy obsługiwali wycieczki PTTK, zakładów pracy i szkół, organizowali prelekcje, szkolili się na różnych kursach i rozszerzali swoje uprawnienia. A także spotykali się na wspólnych imprezach i wyjazdach. Najdłużej w historii koła funkcję prezesa pełnili Henryk Czyba (ponad 20 lat) i Barbara Wachowska (ok. 20 lat).
Obecnie tyskie koło liczy ok. 30 przewodników i kilkunastu sympatyków. Profil jego działalności w zasadzie się nie zmienił – aktywna działalność promująca turystykę i krajoznawstwo, oprowadzanie wycieczek, szkolenia, spotkania. Z biegiem lat działalność przewodnicka zmieniła swój charakter: mniej jest wycieczek pieszych, których uczestnicy chodzą z wypchanymi plecakami, przemierzając trasy na własnych nogach. Więcej podróżują autokarami z mikrofonem w dłoni, komentując mijaną za oknem okolicę. Z działalności dla mieszkańców Tychów warto wspomnieć o rajdach pieszych dla uczniów: jesienią w Beskidy, a wiosną na Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz o współpracy z Muzeum Miejskim, a także akcji „Przewodnik czeka” (wycieczki w Beskidy).
Obchody 55 – lecia Koła miały swą część oficjalną 12 września. W jednej z sal ekspozycyjnych Muzeum Miejskiego przy pl. Wolności, w otoczeniu wystawy „Kresowiacy”, obecna prezes Urszula Rabenda przedstawiła dzieje tyskiego przewodnictwa. Dyplomy z rąk przewodniczącego Śląskiego Samorządu Przewodnickiego Ryszarda Ziernickiego odebrali najbardziej zasłużeni dla tyskiego przewodnictwa, długoletni członkowie Koła.
W czasie uroczystości Koło otrzymało Złotą Honorową Odznakę PTTK, nadaną przez Zarząd Główny PTTK. Gratulacje i życzenia przekazali przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół ze Śląska, a także przedstawicielka krajowego samorządu przewodnickiego Swietłana Koniuszewska.
Z kolei 13 września odbył się spacer po Tychach – „Od A do Z, czyli tyski alfabet”. Trasę od dworca PKP Tychy przez osiedla A, B, E, D, P aż do Paprocan pokonało kilkunastu piechurów.  Opowieścią o Hannie i Kazimierzu Wejchertach, generalnych projektantach miasta, pod ich rzeźbą na osi zielonej, uraczyła uczestników spaceru dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, emerytowana dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.
Fot. mat. pras.