Futbolista amerykański Mateusz Błazik i hokeista Dawid Duży wybrani zostali najpopularniejszymi sportowcami w Plebiscycie „Tyskie Laury Sportowe” 2014, organizowanego przez MOSiR, pod patronatem redakcji „Twoich Tychów”. Tym razem kibice nagrodzili reprezentantów sportów drużynowych. W gronie laureatów honoru „indywidualistów” broni pływak Dawid Dziedzic.
Przypomnijmy, iż w pierwszej edycji, za 2009 rok, tytuły najlepszych przypadły lekkoatletom: Witoldowi Bańce – wśród seniorów i Marcinowi Ławreszukowi – wśród młodzieżowców. Rok później wygrał bramkarz hokejowego GKS Arkadiusz Sobecki i kajakarz Marcin Żołna. W 2011 roku zwyciężyli Marcin Held (MMA) i kajakarz Dominik Wolański, a w 2012 Czytelnicy wybrali kajakarki – Karolinę Naję i Paulinę Nogę. Przed rokiem za najpopularniejszych uznano hokeistę Adama Bagińskiego i pływaka Dawida Dziedzica, którzy teraz zajęli w swoich kategoriach…. drugie lokaty.
Popularnego „Bagisia” wyprzedził teraz Mateusz Błazik z Falcons Tychy, najlepszy zawodnik ofensywny tyskiej drużyny i jeden z najskuteczniejszych w PLFA I (w minionym sezonie znalazł się w czołowej trójce najlepiej punktujących polskich zawodników). W sezonie 2014 zdobył dla tyszan 11 przyłożeń oraz jedno podwyższenie za dwa punkty, co przełożyło się w sumie na 88 zdobytych punktów. Wygrana Błazika, podobnie jak czwarta lokata jego kolegi klubowego Jacka Kozuba nie są zaskoczeniem. Futbol amerykański to jedna z najszybciej rozwijających się obecnie dyscyplin, a Tychy Falcons należy do czołówki zaplecza Topligi. Błazik wyprzedził Adama Bagińskiego, bramkarza GKS Stefana Zigardy’ego i swojego kolegę klubowego Jacka Kozuba. Piątkę zamyka koszykarz Piotr Hałas, będący podporą drużyny GKS, która awansowała do I ligi.
Najliczniej w gronie laureatów reprezentowany jest hokej – dwóch seniorów i trzech młodzieżowców. Ale nic dziwnego, bo choć GKS nie zdobył złotego medalu, sięgnął po tytuł wicemistrzowski, a w grudniu – po Puchar Polski. Niewiele polskich zespołów może pochwalić się takim dorobkiem. Ponadto drużyna młodzików MOSM Tychy zdobyła mistrzostwo Polski, deklasując w finale Jastrzębie. Duży, Bizacki i Lewartowski to podstawowi zawodnicy tej ekipy, których kariery tyscy kibice z pewnością będą coraz uważniej śledzić.
Jest w piątce także aktualny lider tyskich pływaków, multimedalista wielu prestiżowych mitingów – Dawid Dziedzic oraz Agnieszka Zioła – liderka i kapitan drużyny MOSM, która w poprzednim sezonie zdobyła mistrzostwo Polski młodziczek (Agnieszka wybrana została do najlepszej „7” mistrzostw).
A kto znalazł się za plecami laureatów? Seniorzy: 6. Marcin Held (MMA), 7. Tomasz Bzdyra (koszykówka), 8. Damian Miller (siatkówka), 9. Michał Kotlorz (hokej), 10. Piotr Myszor (futsal). Młodzieżowcy: 6. Maciej Mróz (szachy), 7. Dorota Hałatek (piłka nożna), 8. Szymon Jarosz (boks), 9. Dagmara Drabik (kolarstwo), 10. Julia Rymska (strzelectwo).
Naszym laureatom serdecznie gratulujemy, a Czytelnikom i Internautom dziękujemy za udział w plebiscycie. Jego podsumowanie nastąpi podczas Gali „Tyskich Laurów Sportowych”, o terminie której poinformujemy.
Seniorzy:
1. Mateusz Błazik (futbol amerykański) – 2472 pkt.
2. Adam Bagiński (hokej na lodzie) – 1832 pkt.
3. Stefan Zigardy (hokej na lodzie) – 1575 pkt.
4. Jacek Kozub (futbol amerykański) – 1526 pkt.
5. Piotr Hałas (koszykówka) – 1215 pkt.
Młodzieżowcy:
1. Dawid Duży (hokej na lodzie) – 2228 pkt.
2. Dawid Dziedzic (pływanie) – 1614 pkt.
3. Olaf Bizacki (hokej na lodzie) – 1580 pkt.
4. Kamil Lewartowski (hokej na lodzie) – 1203 pkt.
5. Agnieszka Zioła (piłka ręczna) – 1021 pkt.

