Twoje Tychy: Głosujemy!

0
155

W najbliższą niedzielę, 16 listopada, w całej Polsce odbędą się wyroby samorządowe. W Tychach wybierzemy prezydenta i radę miasta a także radnych do sejmiku województwa na kolejne cztery lata.
W wyborach samorządowych zarządzonych na 16 listopada tego roku głosowanie będzie się odbywać w godzinach od 7.00 do 21.00 – mówi Grażyna Rygielska, urzędnik wyborczy w Urzędzie Miasta Tychy. – Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych zaczynają pracę znacznie wcześniej, żeby wykonać należące do nich zadania, ale głosować można tylko w tych godzinach.
Żeby zagłosować, wyborcy muszą udać się do lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej właściwego dla miejsca ich stałego zamieszkania. Żeby otrzymać karty do głosowania, trzeba mieć ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem. – Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ze zdjęciem – mówi Grażyna Rygielska. – Natomiast na pewno nie może to już być stary książeczkowy dowód osobisty.
Po sprawdzeniu naszej tożsamości komisja wyda nam karty do głosowania. Wybory samorządowe w Tychach to „trzy w jednym”: wybieramy Prezydenta Miasta Tychy, radnych Rady Miasta Tychy i radnych Sejmiku Województwa Śląskiego.
– Ponieważ mamy trzy akcje wyborcze, każdy wyborca otrzyma trzy karty, po jednej do każdych wyborów – wyjaśnia Grażyna Rygielska, urzędnik wyborczy w Urzędzie Miasta Tychy. – Karta do głosowania w wyborach na Prezydenta Miasta jest formatu A4 i jest to jest jedna karta. Z jednej strony – tej na której wypisane są nazwiska kandydatów – jest różowa, a z drugiej biała.
Drugą kartą, którą otrzymuje wyborca jest karta do Sejmiku Województwa Śląskiego. Ta karta jest broszurą formatu A4, składającą się z 18 zszytych kart. Ta karta na stronie z nazwiskami kandydatów jest niebieska, a z drugiej strony biała.
W wyborach do Rady Miasta wyborcy również otrzymują broszurkę formatu A4. Ta zawiera 6 kart i jest zupełnie biała.
Każdy wyborca może otrzymać tylko po jednej karcie, więc nie ma możliwości „poprawienia się”. Komisja drugiej karty nie wyda.
Jak głosować?
Na każdej w trzech kart wyborca może postawić tylko po jednym znaku X. – W każdych wyborach: na prezydenta miasta, do rady miasta i do sejmiku województwa, oddajemy głos tylko na jednego kandydata, bez względu na to ile jest list i ile kart ma broszura – podkreśla Grażyna Rygielska. – Stawiamy trzy znaki X na trzech różnych kartach.
Ważne jest, żeby znak X był stawiany w polu przeznaczonym na oddanie głosu, czyli w kratce obok nazwiska kandydata. Stawiając znak możemy liniami wyjechać poza obręb kratki, ale przecięcie dwóch linii musi być w jej polu. Tylko wtedy głos będzie ważny.
Wszystkie adnotacje, dopiski, rysunki jakie wyborca umieści na karcie do głosowania, nie wpływają na ważność głosu, o ile nie naruszają obszaru kratki – mówi Grażyna Rygielska.
Kiedy głos jest nieważny?
Jeżeli w polu przeznaczonym na oddanie głosu znajdzie się cokolwiek poza znakiem X, głos będzie uznany za nieważny. Jeżeli wyborca pomyli się, zamaże swój znak X i postawi go przy nazwisku innego kandydata – głos będzie nieważny. Głos jest nieważny również wtedy, gdy wyborca nie postawi znaku X przy żadnym kandydacie.
Cisza wyborcza
Cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami samorządowymi trwać będzie od piątku 14 listopada, od godz. 24. Po tym terminie komitetom wyborczym nie wolno prowadzić żadnych działań o charakterze agitacyjnym, to jest umieszczać nowych plakatów rozdawać ulotek, organizować wieców, nadawać audycji, publikować wywiadów z kandydatami itd.
Jednak plakaty umieszczone przed godziną 24 w piątek, mogą pozostać na swoich miejscach a komitety wyborcze mają na ich usunięcie 30 dni. Nie może ich jednak być w i na budynkach, w których swoje siedziby mają obwodowe komisje wyborcze, a więc w lokalach do których przychodzimy glosować.
– Komisje obwodowe są zobligowane do tego, aby przeprowadzić kontrolę budynku i lokalu w którym odbywają się wybory i sprawdzić, czy nie znajdują się tam żadne materiały agitacyjne – mówi Grażyna Rygielska. – Dokonują tej kontroli już w sobotę, przed dniem głosowania i w miarę możliwości także w niedzielę. Jeżeli w trakcie głosowania coś zostało na budynku umieszczone, komisje są zobowiązane do tego, aby usunąć te materiały. Jeżeli wyborca zauważy coś takiego, może to zgłosić obwodowej komisji bezpośrednio w lokalu, lub do Urzędu pod numerem (32) 776 32 12. Jeżeli komisja nie będzie wstanie sama usunąć treści naruszających ciszę wyborczą, wówczas powiadamia straż miejską.
Kiedy poznamy wyniki?
– Nie ma czegoś takiego jak cząstkowe, wstępne czy szacunkowe wyniki wyborów – podkreśla Grażyna Rygielska. – Nie podajemy wyników po podliczeniu 50, 80 czy 90 proc. komisji. Muszą spłynąć protokoły ze wszystkich obwodów i dopiero wtedy, na tej podstawie Miejska Komisja Wyborcza ustala wyniki głosowania.
A zatem to kiedy poznamy wyniki glosowania, zależy od czasu w jakim wszystkie obwodowe komisje wyborcze w Tychach, po zamknięciu lokali, ustalą wyniki głosowania, jak szybko wprowadzą je do systemu informatycznego i dostarczą komisji miejskiej protokoły. Wtedy miejska komisja wyborcza niezwłocznie przystąpi do ustalania wyników głosowania.
Po ustaleniu wyników wywiesi protokoły do publicznej wiadomości przed swoją siedzibą tj. w Urzędzie Miasta, na I piętrze w skrzydle B. To tam zostaną wywieszone protokoły.
Trudno zatem określić konkretną godzinę o której poznamy wyniki głosowania.
– Komitety wyborcze mają co prawda w obwodowych komisjach swoich mężów zaufania – dodaje. – Oni informują swoje komitety o wynikach głosowania w poszczególnych obwodach zaraz po ich ustaleniu. Tak więc komitety mają dane o liczbie głosów oddanych na kandydatów już w nocy z niedzieli na poniedziałek, w żadnym razie nie są to jeszcze jednak wyniki wyborów.