Debata o parku: Koncepcja wybrana

0
93

36 osób wzięło udział w drugiej i ostatniej debacie publicznej dotyczącej zagospodarowania Parku Południowego. Przed tygodniem, podczas warsztatów, mieszkańcy przygotowali trzy koncepcje, które teraz zostały szczegółowo zaprezentowane i poddane pod głosowanie.
Przedstawione propozycje zawierały sporo elementów wspólnych, w tym podział na strefy np. rekreacyjno-sportową, strefę ciszy, zieleni, wybiegi dla psów, itd. Wszystkie też uwzględniały istniejące ścieżki. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, iż propozycje zakładały oparcie koncepcji parku o „oś zieloną”, jednak jak się jednak okazuje, jej wytyczenie w parku, koliduje z boiskami przy kościele, a właściwie z większym z boisk. Zaproponowano więc przeniesienie boiska w pobliże hali sportowej, co z kolei wzbudziło sprzeciw kilku osób. Dylematu – „oś zielona” czy boisko – nie rozstrzygnięto…
Koncepcje, do których uczestnicy debaty dopisywali swoje uwagi, poddano pod głosowanie i większość osób opowiedziała się z koncepcją numer 3. W dużym uproszczeniu zakłada ona (idąc od północy) utworzenie strefy „Sportowej” za halą MOSiR-u, w części centralnej – strefy „Wypoczynek”, od zachodu – strefy „Rekreacji”, zakończonej szeregiem altan. Zaplanowano m.in. ścieżkę zdrowia, ściankę wspinaczkowa, płytę do jazdy na rolkach, siłownię na wolnym powietrzu, górkę saneczkową pokrytą igielitem, by można było zjeżdżać z niej cały rok, miejsce do wypoczynku i leżakowania, dwie oddalone strefy dla psów, urządzenia edukacyjne, labirynt dla dzieci. Centralnym miejscem parku ma być plac wokół pomnika, na którym zbiegają się wszystkie ścieżki.
Piątkowa debata zamyka publiczne konsultacje „Twój pomysł na park”, przygotowane przez Pracownię Projektową MS Design. Przypomnijmy, iż odbył się Piknik Partycypacyjny, ok. 400 mieszkańców wypełniło ankiety, zgłaszając swoje propozycje. Potem odbyła się debata, podczas której przedstawiono wyniki ankiet, wreszcie dwa spotkania w ramach warsztatów dla mieszkańców.
– Na podstawie wyborów dokonanych przez mieszkańców podczas całych konsultacji i uwag, jakie dzisiaj wnieśli, przygotujemy opracowanie, które następnie przekazane zostanie do Urzędu Miasta – powiedziała Agnieszka Czachowska z MS Design. – Ta społeczna koncepcja stanowić będzie punkt wyjścia do dalszych działań, czyli wykonania projektu i przygotowania inwestycji od strony finansowej. To duży projekt i jest sprawą oczywistą, że nie od razu powstanie wszystko. Jego realizacja odbywać się będzie etapami.
Foto: Leszek Sobieraj