Budżet miasta na rok 2014

0
105

Podczas grudniowej sesji radni podjęli uchwałę o budżecie miasta Tychy na rok 2014. Największą i najdroższą inwestycją w nadchodzącym roku pozostaje przebudowa DK 1.
Projekt budżetu przedstawił radzie prezydent Andrzej Dziuba. Dochody miasta w 2014 roku wyniosą 635 mln zł, a wydatki – 781 mln. Daje to 145 mln zł deficytu. Pokryją go wolne środki z lat poprzednich (m.in. część pieniędzy, które były zabezpieczone na inwestycje, ale nie zostały wydane z powodu przesunięcia terminu prac na rok następny – prawie 41 mln zł), a także pożyczki i kredyty (w tym pożyczka w ramach Inicjatywy JESSICA na budowę mediateki w budynku po szkołach municypalnych – ponad 20 mln zł) oraz obligacje.
Wydatki bieżące miasta (koszty utrzymania i remontów) w przyszłorocznym budżecie będą stanowić 67,1 proc. wszystkich wydatków, a więc 524 mln. W tej grupie wydatków, podobnie jak w latach poprzednich, największą część stanowią nakłady na oświatę (189,4 mln zł). – Subwencja z budżetu państwa pokrywa 99 proc. wynagrodzeń dla nauczycieli – wyjaśniał prezydent. – Pozostałe wydatki pokrywa gmina.
Kolejne 89 mln zł to wydatki na transport publiczny oraz remonty i utrzymanie dróg – w tym 62 mln zł na zakup usług przewozowych. Następna pula wydatków to opieka społeczna i ochrona zdrowia (68,5 mln zł) – w tym finansowanie 7 domów pomocy społecznej, żłobka miejskiego, dopłaty do 9 żłobków niepublicznych, 8 świetlic oraz wypłata dodatków mieszkaniowych i świadczeń socjalnych.
Po 25 mln zł miasto wyda na gospodarkę odpadami i wypłatę odszkodowań za grunty (specustawa). Wpłaty do budżetu państw i obsługa długu będą miasto kosztować ponad 21 mln zł.
Po stronie wydatków bieżących zabezpieczono także środki na uruchomienie Pasażu Kultury Andromeda i organizację Śląskiej Jesieni Gitarowej, wyposażenie tyskich autobusów w czytniki kart ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), remont kolejnego odcinka chodnika przy al. Niepodległości, oraz dofinansowanie budowy hospicjum.
Wydatki majątkowe, czyli inwestycje będą stanowić prawie 33 proc. wszystkich wydatków w przyszłorocznym budżecie. Wśród nich, najważniejsze i najdroższe to te, które już się rozpoczęły. Przebudowa DK 1 w 2014 roku będzie kosztować 81mln zł. Budowa parkingów wielopoziomowych – 50 mln zł. Budowa stadionu – 60 mln zł.
Rada Miasta przyjęła budżet na 2014 rok w zaproponowanym przez prezydenta kształcie, przy 4 głosach wstrzymujących się.