Odsłonięcie pomnika (aktualizacja)

0
65

Kombatanci, przedstawiciele samorządu miasta i województwa, księża proboszczowie tyskich parafii, a przede wszystkim krewni ofiar zbrodni katyńskiej wzięli udział w dzisiejszej (23.10) uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Ofiar Katynia.
Ceremonię poprzedziła uroczysta msza święta, z udziałem orkiestry wojskowej i kompanii honorowej. Mszy przewodniczył abp. Wiktor Skworc, on też po nabożeństwie poświęcił Pomnik Ofiar Katynia. Wygłaszając homilię, abp Skworc przypomniał wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu sprzed kilku dni (sędziowie odrzucili skargę krewnych ofiar zbrodni katyńskiej orzekając, że Trybunał nie ma uprawnień do oceny rzetelności rosyjskiego śledztwa w sprawie mordu na Polakach w 1940 roku). – Media informowały nas o tym pod tytułami “Katyń przegrał w Strasburgu” – mówił metropolita katowicki. – Możemy natomiast powiedzieć, że Katyń wygrał w Tychach , bo został przypomniany i upamiętniony, zostały uczczone ofiary tej zbrodni, o której my Polacy winniśmy pamiętać.
Przeczytaj pełny tekst homilii Księdza Arcybiskupa
Odsłonięcia Pomnika Ofiar Katynia dokonał prezydent Tychów Andrzej Dziuba. Major Krzysztof Skiba z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach odczytał apel pamięci, a kompania honorowa oddała salwę z karabinów. Najbardziej wzruszającą częścią ceremonii było wręczeni certyfikatów posadzenia Dębów Pamięci krewnym, w tym dzieciom i wnukom ofiar mordu katyńskiego. Przedstawiciele rodzin katyńskich podziękowali prezydentowi i radzie miasta Tychy za ufundowanie pomnika i upamiętnienie w ten sposób ich bliskich.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Foto: Michał Giel