Twoje Tychy: Niezwykła przyjaźń

0
322

Wspólne zajęcia, wycieczki, festyny, pikniki, imprezy okolicznościowe – to tylko niektóre elementy niezwykłej międzypokoleniowej współpracy.
Od dwudziestu lat dzielą wspólny budynek przy ul. Batorego – dzieci i młodzież ze Specjalistycznej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego MOPS Tychy i seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”. Sąsiedztwo zaowocowało niezwykłą współpracą, która przynosi ogromne korzyści jednemu i drugiemu pokoleniu.
– Początki były trudne. Niektórzy seniorzy nie byli zachwyceni faktem, że za ścianą będą dzieci, bo wyjaśnić trzeba, że seniorzy byli tu pierwsi – wspomina Małgorzata Sikora, kierownik SPOWWD. – Były protesty. Dziś trudno w to wszystko uwierzyć – śmieje się.
Pierwsze jasełka
Jednak niezadowolenie seniorów trwało krótko. W 1993 roku w okresie świątecznym zorganizowano pierwsze wspólne jasełka i to był przełom. – Magia świąt udzieliła się wszystkim. Jedni i drudzy bawili się znakomicie. Seniorzy przepraszali za protesty, młodzi składali im życzenia świąteczne – wspomina Małgorzata Sikora. – Były uściski i łzy radości. Tak zaczęła się rodzić prawdziwa międzypokoleniowa przyjaźń – dodaje.
Być potrzebnym
– Dzieci i młodzież pochodziły z rodzin, które przeprowadziły się do Tychów z różnych stron kraju. Nie miały więc tutaj na miejscu babć i dziadków. Brakowało im korzeni. Z kolei, osoby starsze nie miały wnuków. Dokuczała im samotność – opowiada Marzena Gowarzewska z DDPS Wrzos.
Nic na siłę
Od tych magicznych świąt, pojedyncze osoby z DDPS Wrzos zaczęły przychodzić w odwiedziny do dzieci. Systematycznym wizytom towarzyszyły wspólne zajęcia, zabawy. Z czasem maluchy przyzwyczaiły się do regularnych spotkań z przyszywanymi babciami i dziadkami. Doszło do tego, że same domagały się, by ich odwiedzać.
Wspólne tradycje
Przez ostatnie dwadzieścia lat obydwa ośrodki wypracowały wspólną, piękną tradycję. W kalendarz stałych imprez wpisały się m.in. organizacja przez dzieci obchodów Dnia Babci i Dziadka dla seniorów z Wrzosu. Ci, z kolei, organizują swoim młodym przyjaciołom piknik z okazji Dnia Dziecka. W okresie wiosenno-letnim są festyny, pikniki, zabawy taneczne na terenie wspólnego ogródka, który mieści się tuż obok budynku.
Dziadkowie w sieci
Warto przypomnieć, że w 2010 roku powstał program „Dziadkowie w sieci”, zakładający wspólne zajęcia komputerowe, wyjazdy, wycieczki dla dzieci i seniorów. Program zgłoszono do konkursu „Warto być za”, którego organizatorem była Kompania Piwowarska. Jury go wysoko oceniło i na realizację przekazało nagrodę w wysokości 50 tys. zł.
Za otrzymane środki finansowe zakupiono nowoczesne komputery, które zostały wyposażone w dostęp do sieci. W ramach programu, dzieci wprowadzały osoby starsze w tajniki internetu. Ci drudzy, dzielili się ze swoimi młodymi przyjaciółmi własnymi doświadczeniami życiowymi. Korzyści z realizacji sześciomiesięcznego programu były ogromne. A wspólne zajęcia w pracowni komputerowej odbywają się do dziś…
Na zdjęciu: W okresie wiosenno-letnim organizowane są m.in. festyny, pikniki, zabawy taneczne na terenie wspólnego ogródka, który mieści się tuż obok budynku. Archiwum DDPS Wrzos