Projekt „Tychy w sieci możliwości” wkracza w decydującą fazę – ruszają właśnie szkolenia dla uczestników programu, a w przyszłym tygodniu rozpocznie się instalacja 100 komputerów w mieszkaniach beneficjentów. Dziś w urzędzie miasta odbyło się spotkanie w tej sprawie.
Prawie wszyscy uczestnicy projektu stawili się w urzędzie miasta na specjalnym spotkaniu, każdy chciał się dowiedzieć, kiedy będzie mógł skorzystać z nowego sprzętu. Szczegóły na temat kolejnej fazy realizacji projektu „Tychy w sieci możliwości” przedstawił Michał Gramatyka, wiceprezydent Tychów i pomysłodawca przedsięwzięcia.
– Wszystkie komputery zostaną rozwiezione i zamontowane do dnia końca września, czyli w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Potem rozpocznie się instalacja całkowicie bezpłatnego Internetu – wyjaśnił wiceprezydent.
Obecnie są podpisywanie umowy z setką osób, które zakwalifikowały się do programu ( na liście rezerwowej jest kilkadziesiąt tyszan), wśród nich są osoby niepełnosprawne, rodziny mające niski dochód, rodziny zastępcze, czyli grupy najbardziej zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Najstarszym beneficjentem została blisko 80-letnia pani Stanisława, a najmłodszy z uczestników ma 18 lat.
– Tychy to młode i nowoczesne miasto, dlatego chcemy ułatwić mieszkańcom dostępu do internetu i usług elektronicznych, jednocześnie dajemy narzędzia, dzięki którym tyszanie mogą z tych usług korzystać- podkreślaMichał Gramatyka.
Dodatkowo, 50 komputerów trafi także do miejskich jednostek – m.in. filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”, Miejskiego Centrum Kultury i Muzeum Miejskiego. Powstaną tam ogólnodostępne sale komputerowe, z których za darmo będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.
Ogólnodostępne pracownie posłużą także „Latarnikom Polski Cyfrowej” – wychodząc na przeciw prowadzonej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji akcji „Polska Cyfrowa Równych Szans” w nowopowstałych pracowniach komputerowych szczególnie serdecznie przywitane zostaną osoby starsze. Z myślą o nich uruchomiono w Tychach akcję „Aktywni 60+”.
Na realizację projektu z budżetu Tychów przeznaczono blisko 150 tysięcy złotych, a ponad 800 tysięcy wyniosło dofinansowanie z funduszy unijnych.Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na realizację projektu „Dać szansę Tyszanom” miastu udało pozyskać się z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 750 tys. złotych.
Prawie wszyscy uczestnicy projektu stawili się w urzędzie miasta na specjalnym spotkaniu, każdy chciał się dowiedzieć, kiedy będzie mógł skorzystać z nowego sprzętu. Szczegóły na temat kolejnej fazy realizacji projektu „Tychy w sieci możliwości” przedstawił Michał Gramatyka, wiceprezydent Tychów i pomysłodawca przedsięwzięcia.
– Wszystkie komputery zostaną rozwiezione i zamontowane do dnia końca września, czyli w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Potem rozpocznie się instalacja całkowicie bezpłatnego Internetu – wyjaśnił wiceprezydent.
Obecnie są podpisywanie umowy z setką osób, które zakwalifikowały się do programu ( na liście rezerwowej jest kilkadziesiąt tyszan), wśród nich są osoby niepełnosprawne, rodziny mające niski dochód, rodziny zastępcze, czyli grupy najbardziej zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Najstarszym beneficjentem została blisko 80-letnia pani Stanisława, a najmłodszy z uczestników ma 18 lat.
– Tychy to młode i nowoczesne miasto, dlatego chcemy ułatwić mieszkańcom dostępu do internetu i usług elektronicznych, jednocześnie dajemy narzędzia, dzięki którym tyszanie mogą z tych usług korzystać- podkreślaMichał Gramatyka.
Dodatkowo, 50 komputerów trafi także do miejskich jednostek – m.in. filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”, Miejskiego Centrum Kultury i Muzeum Miejskiego. Powstaną tam ogólnodostępne sale komputerowe, z których za darmo będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.
Ogólnodostępne pracownie posłużą także „Latarnikom Polski Cyfrowej” – wychodząc na przeciw prowadzonej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji akcji „Polska Cyfrowa Równych Szans” w nowopowstałych pracowniach komputerowych szczególnie serdecznie przywitane zostaną osoby starsze. Z myślą o nich uruchomiono w Tychach akcję „Aktywni 60+”.
Na realizację projektu z budżetu Tychów przeznaczono blisko 150 tysięcy złotych, a ponad 800 tysięcy wyniosło dofinansowanie z funduszy unijnych.Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na realizację projektu „Dać szansę Tyszanom” miastu udało pozyskać się z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 750 tys. złotych.

