W hali tyskiego dworca kolejowego odsłonięto tablicę poświęconą pamięci kpt. Jana Rybczyńskiego, dowódcy pociągu pancernego „Groźny”. Kpt. Rybczyński zginął 2 września 1939 r w okolicach Żwakowa. Twórcą tablicy, ufundowanej przez miasto, jest tyski artysta rzeźbiarz Tomasz Wenklar.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta – prezydent Andrzej Dziuba i jego zastępca Daria Szczepańska. Obecny był także przewodniczący Rady Miasta Zygmunt Marczuk, radni, kombatanci, przedstawiciele wojska, organizacji społecznych, służb mundurowych oraz uczniowie.
Podczas uroczystości głos zabrał Andrzej Krzystyniak, pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi oraz przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Tychach.
– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy uczcić pamięć kapitana Rybczyńskiego. Poległ w obronie śląskiej ziemi, czyli polskiej ziemi. Ta tablica jest symbolem, jest naszym hołdem złożonym tym wszystkim, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. i oddali życie w obronie ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest upamiętniać takie postacie, bo to ważny element kształtowania naszej narodowej tożsamości – powiedział.
Na tablicy, oprócz napisu, jest także płaskorzeźba przedstawiająca pociąg „Groźny” w pędzie.
– Przystępując do pracy wiedziałem jedynie, że ten pociąg był ważnym elementem obrony, że stanowił poważne zagrożenie dla wroga – powiedział. – Systematycznie jednak zacząłem poznawać jego budowę, uzbrojenie, dowiadywałem się gdzie walczył, jaką rolę odegrał w obronie Śląska i jak bardzo Niemcy się go obawiali. To piękny epizod w historii polskiego Września, pokazujący bohaterstwo naszych żołnierzy i podnoszący na duchu. W tym tragicznym czasie polscy żołnierze podjęli walkę z wrogiem i, jak pokazuje przykład „Groźnego”, robili to bardzo skutecznie.
Foto: Eliza Madej
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta – prezydent Andrzej Dziuba i jego zastępca Daria Szczepańska. Obecny był także przewodniczący Rady Miasta Zygmunt Marczuk, radni, kombatanci, przedstawiciele wojska, organizacji społecznych, służb mundurowych oraz uczniowie.
Podczas uroczystości głos zabrał Andrzej Krzystyniak, pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi oraz przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Tychach.
– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy uczcić pamięć kapitana Rybczyńskiego. Poległ w obronie śląskiej ziemi, czyli polskiej ziemi. Ta tablica jest symbolem, jest naszym hołdem złożonym tym wszystkim, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. i oddali życie w obronie ojczyzny. Naszym obowiązkiem jest upamiętniać takie postacie, bo to ważny element kształtowania naszej narodowej tożsamości – powiedział.
Na tablicy, oprócz napisu, jest także płaskorzeźba przedstawiająca pociąg „Groźny” w pędzie.
– Przystępując do pracy wiedziałem jedynie, że ten pociąg był ważnym elementem obrony, że stanowił poważne zagrożenie dla wroga – powiedział. – Systematycznie jednak zacząłem poznawać jego budowę, uzbrojenie, dowiadywałem się gdzie walczył, jaką rolę odegrał w obronie Śląska i jak bardzo Niemcy się go obawiali. To piękny epizod w historii polskiego Września, pokazujący bohaterstwo naszych żołnierzy i podnoszący na duchu. W tym tragicznym czasie polscy żołnierze podjęli walkę z wrogiem i, jak pokazuje przykład „Groźnego”, robili to bardzo skutecznie.
Foto: Eliza Madej

