W piątek, 17 sierpnia mieszkańcy Tychów wzięli udział w uroczystości z okazji 93. rocznicy wybuchu i powstania śląskiego.
W kościele pw. Krzyża Świętego w Czułowie została odprawiona msza św w intencji poległych powstańców śląskich, rodzin powstańców śląskich oraz mieszkańców Czułowa i miasta Tychy. Po mszy uczestnicy przemaszerowali w asyście orkiestry dętej KWK Piast pod pomnik ku czci poległych Powstańców Ślaskich przy ul. Katowickiej.
Miejsce szczególne
– Spotykamy się w tym miejscu od trzech lat, od momentu kiedy ten pomnik stanął tutaj na nowo, by uczcić pamięć tych wszystkich, którzy walczyli o polskość tych ziem. Nie tylko powstańców czułowskich, którzy polegli podczas I powstania śląskiego, ale także tych wszystkich którzy walczyli na terenie Górnego Śląska zarówno w pierwszym jak i w kolejnych dwóch powstaniach – mówił prowadzący uroczystość Wojciech Wieczorek, dyrektor MCK Tychy.
– Jest to miejsce szczególne dla Czułowa i Tychów. Tu walczyli i ginęli powstańcy śląscy – mówił Józef Twardzik, tyski radny, mieszkaniec Czułowa i syn powstańca śląskiego. – Tak duża liczba uczestników świadczy o tym, że cechuje was wielki patriotyzm. Przyszliśmy tu oddać hołd tym którzy ginęli za zjednoczoną i niepodległą Polskę.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Miasta Tychy, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Była też chorągiew organizacji powstańczej z Czułowa z okresu międzywojennego, odnaleziona zaledwie kilka lat temu. – Sztandar ten przechowywany był w ukryciu w czasie okupacji hitlerowskiej i w pierwszych latach powojennych rządów totalitarnych – mówił Józef Twardzik. – Ci którzy, go przechowywali, byli narażeni na śmierć. Dlatego chwała rodzinie Dedów i rodzinie Jakutków.
Kwiaty dla poległych
Tradycyjnie, pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty; w imieniu władz samorządowych miasta Tychy – prezydent Andrzej Dziuba, przewodniczący rady miasta Zygmunt Marczuk i radny Józef Twardzik. Kwiaty od Wojska Polskiego złożyli zastępca wojewódzkiego sztabu wojskowego ppłk Jerzy Mirek i komendant WKU w Tychach ppłk Leszek Klag. Wieniec pod pomnikiem złożył poseł na Sejm RP Marek Wojcik. Były też kwiaty od europosłanki Małgorzaty Handzlik, tyskich klubów Po i PiS, rady osiedla i mieszkańców Czułowa, komendy policji w Tychach, Tyskiej Podstrefy KSSE, firmy Tauron, straży miejskiej, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Związku Górnośląskiego, dyrekcji i dzieci z Przedszkola nr 20 im. Karlika i Karolinki, a także od stowarzyszenia kibiców Tyski Fan. Na końcu pod pomnikiem zapalili znicze córka i wnuk Józefa Dedy, inicjatora budowy pomnika w Czułowie z roku 1937.
Powrót do tradycji
Z towarzyszeniem górniczej orkiestry oraz czułowskiego chóru Cantate Deo oraz zebrani odśpiewali hymn polski oraz „Rotę”. Uroczystość uświetniło wypuszczenie ok. tysiąca gołębi, o co zadbali miejscowi hodowcy tych ptaków.
Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich wznieśli w 1937 roku mieszkańcy Czułowa w czynie społecznym, aby upamiętnić wydarzenia z 1919 r i czułowian poległych w I powstaniu śląskim. Zaledwie dwa lata później został on zburzony przez wojska hitlerowskie. W 2008 r. Rada Miasta Tychy podjęła uchwałę o odbudowie pomnika. Od tego czasu co roku odbywają się ty uroczystości związane z kolejnymi rocznicami powstań śląskich i przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Fot. M. Giel
W kościele pw. Krzyża Świętego w Czułowie została odprawiona msza św w intencji poległych powstańców śląskich, rodzin powstańców śląskich oraz mieszkańców Czułowa i miasta Tychy. Po mszy uczestnicy przemaszerowali w asyście orkiestry dętej KWK Piast pod pomnik ku czci poległych Powstańców Ślaskich przy ul. Katowickiej.
Miejsce szczególne
– Spotykamy się w tym miejscu od trzech lat, od momentu kiedy ten pomnik stanął tutaj na nowo, by uczcić pamięć tych wszystkich, którzy walczyli o polskość tych ziem. Nie tylko powstańców czułowskich, którzy polegli podczas I powstania śląskiego, ale także tych wszystkich którzy walczyli na terenie Górnego Śląska zarówno w pierwszym jak i w kolejnych dwóch powstaniach – mówił prowadzący uroczystość Wojciech Wieczorek, dyrektor MCK Tychy.
– Jest to miejsce szczególne dla Czułowa i Tychów. Tu walczyli i ginęli powstańcy śląscy – mówił Józef Twardzik, tyski radny, mieszkaniec Czułowa i syn powstańca śląskiego. – Tak duża liczba uczestników świadczy o tym, że cechuje was wielki patriotyzm. Przyszliśmy tu oddać hołd tym którzy ginęli za zjednoczoną i niepodległą Polskę.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe: Miasta Tychy, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Była też chorągiew organizacji powstańczej z Czułowa z okresu międzywojennego, odnaleziona zaledwie kilka lat temu. – Sztandar ten przechowywany był w ukryciu w czasie okupacji hitlerowskiej i w pierwszych latach powojennych rządów totalitarnych – mówił Józef Twardzik. – Ci którzy, go przechowywali, byli narażeni na śmierć. Dlatego chwała rodzinie Dedów i rodzinie Jakutków.
Kwiaty dla poległych
Tradycyjnie, pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty; w imieniu władz samorządowych miasta Tychy – prezydent Andrzej Dziuba, przewodniczący rady miasta Zygmunt Marczuk i radny Józef Twardzik. Kwiaty od Wojska Polskiego złożyli zastępca wojewódzkiego sztabu wojskowego ppłk Jerzy Mirek i komendant WKU w Tychach ppłk Leszek Klag. Wieniec pod pomnikiem złożył poseł na Sejm RP Marek Wojcik. Były też kwiaty od europosłanki Małgorzaty Handzlik, tyskich klubów Po i PiS, rady osiedla i mieszkańców Czułowa, komendy policji w Tychach, Tyskiej Podstrefy KSSE, firmy Tauron, straży miejskiej, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, Związku Górnośląskiego, dyrekcji i dzieci z Przedszkola nr 20 im. Karlika i Karolinki, a także od stowarzyszenia kibiców Tyski Fan. Na końcu pod pomnikiem zapalili znicze córka i wnuk Józefa Dedy, inicjatora budowy pomnika w Czułowie z roku 1937.
Powrót do tradycji
Z towarzyszeniem górniczej orkiestry oraz czułowskiego chóru Cantate Deo oraz zebrani odśpiewali hymn polski oraz „Rotę”. Uroczystość uświetniło wypuszczenie ok. tysiąca gołębi, o co zadbali miejscowi hodowcy tych ptaków.
Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich wznieśli w 1937 roku mieszkańcy Czułowa w czynie społecznym, aby upamiętnić wydarzenia z 1919 r i czułowian poległych w I powstaniu śląskim. Zaledwie dwa lata później został on zburzony przez wojska hitlerowskie. W 2008 r. Rada Miasta Tychy podjęła uchwałę o odbudowie pomnika. Od tego czasu co roku odbywają się ty uroczystości związane z kolejnymi rocznicami powstań śląskich i przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Fot. M. Giel

