Wczoraj, 31 lipca, Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m n.p.m.). Taką informację opublikowano na stronie internetowej Polskiego Himalaizmu Zimowego.
Adam Bielecki i Marcin Kaczkan (towarzysz wyprawy – przyp. red.) rozpoczęli atak 29 lipca. Tego dnia wyszli z bazy i osiągnęli obóz I na ok. 6000 m. 30 lipca w południe doszli do obozu III na 7400 m. Po kilkugodzinnym odpoczynku – ok. godziny 22 postanowili przypuścić ostateczny szturm i wyszli na lekko w kierunku wierzchołka z zamiarem pominięcia w marszu obozu IV. 31 lipca około 5 rano na wys. 8000 m Marcin Kaczkan zawrócił do obozu III. O 10.30 Adam Bielecki stanął na wierzchołku, a o 13.30 był już z powrotem w obozie III i razem z Marcinem kontynuował zejście. Obaj o 17.30 osiągnęli obóz I. (…) 1 sierpnia bezpiecznie dotarli do bazy – tak o sukcesie tyszanina napisał Artur Hajzer, łącznik pozostający w Polsce.
Wiadomo, że na szczycie K2 stanęła blisko dwudziestoosobowa grupa alpinistów i Szerpów. Jedynie Adam Bielecki i jeden himalaista irański weszli na szczyt bez użycia aparatury tlenowej. Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. W 1986 roku pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz.
K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik.
Na zdjęciu: Adam Bielecki
Foto: materiały Urzędu Miasta Tychy
Adam Bielecki i Marcin Kaczkan (towarzysz wyprawy – przyp. red.) rozpoczęli atak 29 lipca. Tego dnia wyszli z bazy i osiągnęli obóz I na ok. 6000 m. 30 lipca w południe doszli do obozu III na 7400 m. Po kilkugodzinnym odpoczynku – ok. godziny 22 postanowili przypuścić ostateczny szturm i wyszli na lekko w kierunku wierzchołka z zamiarem pominięcia w marszu obozu IV. 31 lipca około 5 rano na wys. 8000 m Marcin Kaczkan zawrócił do obozu III. O 10.30 Adam Bielecki stanął na wierzchołku, a o 13.30 był już z powrotem w obozie III i razem z Marcinem kontynuował zejście. Obaj o 17.30 osiągnęli obóz I. (…) 1 sierpnia bezpiecznie dotarli do bazy – tak o sukcesie tyszanina napisał Artur Hajzer, łącznik pozostający w Polsce.
Wiadomo, że na szczycie K2 stanęła blisko dwudziestoosobowa grupa alpinistów i Szerpów. Jedynie Adam Bielecki i jeden himalaista irański weszli na szczyt bez użycia aparatury tlenowej. Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. W 1986 roku pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz.
K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik.
Na zdjęciu: Adam Bielecki
Foto: materiały Urzędu Miasta Tychy

