W ogrodzie ognia

0
87

Przez cały lipiec w Miejskim Centrum Kultury w Tychach odbywały się wykłady i warsztaty poświęcone ceramice artystycznej. W miniony weekend uczestnicy spotkali się przy wypalaniu
swoich prac w „Ogrodzie Ognia”.
Jak powiedziała w rozmowie z nami pomysłodawczyni „ Lipcowych spotkań z ceramiką” tyska artystka, Gabriela Kiełczewska – Słowikowska, w zajęciach łącznie wzięło udział ponad sto osób, (głównie dorośli). Uczestnictwo było bezpłatne.
Wykłady poprowadzili dr Maria Lipok – Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach i Gabriela Kiełczewska-Słowikowska.
W czasie warsztatów tyszanie mieli okazję „pobrudzić się gliną” i spróbować swoich sił twórczych. – Założeniem przedsięwzięcia jest,  aby prace zrobione przez uczestników były następnie wypalone w piecach plenerowych – mówi Gabriela Kiełczewska-Słowikowska i dodaje, że w tym roku powstało tak wiele prac, że w czasie sobotniego finału nie wystarczyło czasu, aby wszystkie wypalić. Będzie to zrobione w najbliższym czasie. Gotowe prace autorzy będą mogli odbierać w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury.
Warto dodać, że w weekend w „Ogrodzie Ognia” zbudowany został ceramiczny piec „węgierski” i ustawiony piec raku.  Przypomnijmy, w tym roku „Lipcowe spotkania z ceramiką” zorganizowane zostały już po raz drugi. Gabriela Kiełczewska – Słowikowska już teraz zapowiada kolejną, trzecią edycję w przyszłym roku.
Fot. E. Madej