W I Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kruczkowskiego w Tychach w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół realizowany jest projekt „Tolerancja w międzykulturowej Europie XXI wieku”. Dzięki temu uczniowie mają możliwość m.in. wyjazdów na spotkania z rówieśnikami z krajów UE.
W ostatnim czasie młodzież z Kruczka wraz z opiekunami wyjechała najpierw do Włoch, a następnie na Łotwę. Każdemu wyjazdowi towarzyszył inny temat przewodni.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na temat ostatniego spotkania przedstawicieli szkół partnerskich uczestniczących w projekcie. Rozmawiano o trudnym zjawisku, jakim jest wykluczenie społeczne.
Temat spotkania
Na każde spotkanie z zagranicznymi rówieśnikami (odbywają się one kolejno w szkołach wszystkich państw biorących udział w projekcie) przygotowywane są specjalne prezentacje. Tym razem przedstawiały one problemy powodujące wykluczenie społeczne w krajach partnerskich. – Uczniom bardzo pomagała młodzież łotewska, bowiem szkoła, która gościła nas tym razem, to liceum wieczorowe, w którym kontynuują naukę ci, którzy z różnych powodów opuścili dzienne szkoły młodzieżowe. Pomimo wcześniejszych niepowodzeń odczuwają oni potrzebę dalszej nauki i zwracają uwagę na ważną rolę pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony innych – mówi Agnieszka Koszyk, nauczycielka języka angielskiego w I LO.
Dodatkowe atrakcje
W czasie pobytu w łotewskiej miejscowości Saldus, która za sprawą znajdującej się tam fabryki czekolady nazywana jest też Słodkim Miastem, tyska młodzież miała okazję m.in. wyprodukować własne cukierki… – W ogóle najwięcej było niespodzianek „jedzeniowych” – żartują uczestnicy wyjazdu. – Piekliśmy własny ciemny chleb według łotewskiej receptury, degustowaliśmy tradycyjne łotewskie potrawy – wspominają. Ale były również lekcje tańca, jazda na łyżwach, zwiedzanie Rygi, możliwość zobaczenia najszerszego w Europie wodospadu ( 240 m szerokości) i wiele innych atrakcji. Warto dodać, że kolejne spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich, biorących udział w projekcie, odbędzie się w październiku w I LO w Tychach.
Fot. Materiały Prasowe I LO
W ostatnim czasie młodzież z Kruczka wraz z opiekunami wyjechała najpierw do Włoch, a następnie na Łotwę. Każdemu wyjazdowi towarzyszył inny temat przewodni.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na temat ostatniego spotkania przedstawicieli szkół partnerskich uczestniczących w projekcie. Rozmawiano o trudnym zjawisku, jakim jest wykluczenie społeczne.
Temat spotkania
Na każde spotkanie z zagranicznymi rówieśnikami (odbywają się one kolejno w szkołach wszystkich państw biorących udział w projekcie) przygotowywane są specjalne prezentacje. Tym razem przedstawiały one problemy powodujące wykluczenie społeczne w krajach partnerskich. – Uczniom bardzo pomagała młodzież łotewska, bowiem szkoła, która gościła nas tym razem, to liceum wieczorowe, w którym kontynuują naukę ci, którzy z różnych powodów opuścili dzienne szkoły młodzieżowe. Pomimo wcześniejszych niepowodzeń odczuwają oni potrzebę dalszej nauki i zwracają uwagę na ważną rolę pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony innych – mówi Agnieszka Koszyk, nauczycielka języka angielskiego w I LO.
Dodatkowe atrakcje
W czasie pobytu w łotewskiej miejscowości Saldus, która za sprawą znajdującej się tam fabryki czekolady nazywana jest też Słodkim Miastem, tyska młodzież miała okazję m.in. wyprodukować własne cukierki… – W ogóle najwięcej było niespodzianek „jedzeniowych” – żartują uczestnicy wyjazdu. – Piekliśmy własny ciemny chleb według łotewskiej receptury, degustowaliśmy tradycyjne łotewskie potrawy – wspominają. Ale były również lekcje tańca, jazda na łyżwach, zwiedzanie Rygi, możliwość zobaczenia najszerszego w Europie wodospadu ( 240 m szerokości) i wiele innych atrakcji. Warto dodać, że kolejne spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich, biorących udział w projekcie, odbędzie się w październiku w I LO w Tychach.
Fot. Materiały Prasowe I LO

