Pociągiem do Bierunia

0
98
Jest szansa, że jeszcze w tym roku Szybka Kolej Regionalna dojedzie do Bierunia. Tychom udało się znaleźć inwestorów, którzy sfinansują przedsięwzięcie.
– Jeszcze do niedawna kwestia przedłużenia trasy Szybkiej Kolei Regionalnej do Bierunia była tylko w sferze planów. Teraz wszystko zmierza do tego, by pomysł urzeczywistnić – mówi Mieczysław Podmokły, zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury. – Udało nam się przekonać PKP PLK, by wyłożyły pieniądze na odbudowę zlikwidowanej niegdyś sieci trakcyjnej. Sukcesem zakończyły się również rozmowy, jakie prowadziliśmy z tyską fabryką Fiat i bieruńskim zakładem Danone. Częściowo pokryją one koszty modernizacji dwóch przystanków kolejowych: Bieruń Stary i Bieruń Mleczarnia – dodaje.
Planuje się, że nowy, ośmiokilometrowy odcinek torów powstanie jeszcze w tym roku.
Skąd pewność, że pociągi nie będą woziły powietrza? Tychy przeprowadziły ankietę, z której wynika, że ponad 70 proc. pracowników Fiat Auto Poland i kilku innych firm chętnie przesiądzie się z autobusów i samochodów do pociągu i będzie koleją dojeżdżać do pracy.
– W przyszłości planujemy przedłużyć SKR, tak by pociągiem można było dojechać do Oświęcimia. Pod koniec maja będziemy w tej sprawie spotykać się z burmistrzem Bierunia, a w przyszłym miesiącu z władzami Oświęcimia – przyznaje prezydent Podmokły.
Fot. E. Madej