Hokej: Zmiany w GKS Tychy

0
132
We wtorek, 8 maja włodarze spółki „Tyski Sport S.A.” zorganizowali konferencję prasową, która odbyła się w hali sportowej przy al. Piłsudskiego w Tychach. Na spotkaniu obecni byli również prezydent miasta Andrzej Dziuba, nowi szkoleniowcy sekcji hokejowej oraz wybrani hokeiści GKS Tychy.
Po zakończeniu sezonu hokejowego 2011/2012 w Tychach panowała atmosfera rozczarowania. Piąte miejsce było nieadekwatne do potencjału finansowego i sportowego. Aby uniknąć podobnych wpadek w przyszłości, włodarze spółki wraz z prezydentem miasta Andrzejem Dziubą opracowali system finansowo-organizacyjny, który ma zapewnić końcowy sukces. W dużej mierze został zmieniony system płac, który od przyszłego sezonu będzie się opierał na premiach uzależnionych od wyników sportowych drużyny.
– Po analizie postanowiliśmy, że budżet sekcji hokejowej zostanie na tym samym poziomie, co w zeszłym sezonie. Zmianie ulegnie system wynagrodzeń. Chcemy uzależnić wysokość wypłat od poziomu, który prezentuje drużyna. Jeśli zawodnicy wywalczą mistrzostwo, dostaną sto procent budżetu płacowego – wyjaśnił prezydent Andrzej Dziuba.
Trzeba dodać, że miesięczne pensje zawodników będą uzależnione również od aktualnego miejsca w tabeli PLH.
Jak można było się spodziewać w drużynie nastąpiły zmiany personalne. Na konferencji zostali przedstawieni nowi szkoleniowcy sekcji hokejowej. Pierwszym trenerem został Jan Vodila, który w sezonie 2008/2009 był w Tychach asystentem Miroslava Ihnacaka. Pomagać mu będzie Peter Kremen, który w PLH prowadził KTH Krynica, a za naszą południową granicą znany jest z pracy z młodzieżą. Trenerskie trio uzupełni Dominik Salamon.
– Chcę sprawić by ta drużyna grała piękny hokej i cały czas pięła się w górę. Podczas mojej poprzedniej przygody w Tychach były problemy z organizacją. Teraz wszystko jest świetnie poukładane i musimy to wykorzystać – powiedział trener Jan Vodila.
Zmiany nastąpiły również w składzie. Z drużyny odeszło sześciu zawodników, a w ich miejsce sukcesywnie przychodzą nowi. Na dzisiejszym spotkaniu sytuację kadrową przedstawił dyrektor Karol Pawlik.
– Z drużyną pożegnali się Marek Rączka, bracia Kozłowscy, Łukasz Mejka, Artur Gwiżdż i Igor Bobcek. Naszym głównym celem było utrzymanie trzonu zespołu. Na dzień dzisiejszy tylko Teddy Da Costa nie ma ważnego kontraktu. Będziemy z nim rozmawiać po zakończeniu Mistrzostw Świata Dywizji I, w których reprezentuje barwy Francji. Do składu dołączyli póki co Przemysław Witek, Rafał Dutka i Milan Baranyk. Mogę zdradzić, że prowadzimy rozmowy z jeszcze jednym zawodnikiem, a o szczegółach poinformuję w najbliższych dniach – powiedział dyrektor Karol Pawlik.
Ostatnią nowością będzie system szkolenia, który ma zapewnić sukces w grupach młodzieżowych. Włodarze miasta chcą zaangażować w większym stopniu zawodników pierwszej drużyny, którzy swoimi radami mieliby wspierać młodych adeptów hokeja. Swoim doświadczeniem ma służyć również Peter Kremen. Ostateczny kształt systemu szkolenia poznamy w najbliższych miesiącach.
Trener Jan Vodila (z prawej) i jego asystent Peter Kremen.
Foto: Michał Giel