W siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach odbyła się dziś uroczystość z okazji Dnia Strażaka (4 maja – św. Floriana) oraz jubileuszu 20 lat Państwowej Straży Pożarnej (w tym Komendy Miejskiej PSP w Tychach, wówczas Komendy Rejonowej).
W święcie tyskich strażaków wzięli udział m.in. zastępca Śląskiego Komendanta PSP bryg. Erwin Jaworudzki, przedstawiciele władz samorządowych Tychów oraz miast i gmin powiatu bieruńsko-lędzińskiego, tyskiej KM Policji, Komendy Powiatowej w Bieruniu, Straży Miejskiej w Tychach, WKU, a także ochotniczych straży pożarnych.
Jubileusz i strażackie święto stało się okazją do przekazania strażakom dwóch nowych samochodów – lekkiego rozpoznawczo-ratowniczego z funkcją rozpoznania chemicznego (land rover) o wartości 207 tys. zł (50.000 z miasta Tychy, 157 tys. z WFOŚiGW) oraz samochodu operacyjnego (punto) – 30 tys. zł (8 tys. zł z miasta Tychy oraz 22 tys. zł z własnego budżetu, dzięki środkom przekazanym ze Starostwa Powiatowego w Bieruniu na bieżącą działalność).
Podczas uroczystego spotkania wręczono przyznane przez Prezydenta RP odznaczenie – Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – st. ogn. Markowi Zawile (23 lata służby), natomiast asp. Adam Jureczko otrzymał Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, przyznany przez Zarząd Wojewódzki Związku OSP. Poinformowano także o objęciu przez bryd. Piotra Szojdę funkcji zastępcy Komendanta Miejskiego PSP. Kilkunastu strażaków otrzymało awanse na wyższe stopnie, natomiast wszyscy zaproszeni goście – w tym redakcja „Twoich Tychów” – pamiątkowe medale z okazji 20-lecia PSP.

