Nie od dziś wiadomo, że lektura mądrych książek ma bardzo dobry wpływ na rozwój młodego człowieka. Na szczęście, w dobie gier komputerowych i internetu w naszym mieście są miejsca, w których głośne czytanie maluchom odbywa się cyklicznie.
Klub Motyli Książkowych w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej działa od 2004 roku. Pomysłodawcą i założycielem jest Gabriela Ferdyn. Tyszanka za swoją inicjatywę została nagrodzona przez fundację „Cała Polska czyta dzieciom”.
W 2004 roku braliśmy udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i od tego się wszystko zaczęło. Doszłam do wniosku, że głośne czytanie w naszej bibliotece powinno zagościć na stałe – mówi Gabriela Ferdyn, kierownik filii nr 7 tyskiej MBP.
Dawniej w bibliotece
W latach pięćdziesiątych głośno czytało się we wszystkich bibliotekach. Później przyszła telewizja i wspólne czytanie książek stało się niemodne. – Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom” ten zwyczaj przywróciła, odświeżyła, odmłodziła – stwierdza Ferdyn. – Dlatego, ja też pomyślałam, że trzeba coś takiego zrobić u nas w Tychach – dodaje.
Za oceanem
Pamiętam, że w 2003 roku, razem z koleżanką Elżbietą Włodarczyk-Ayel, miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, które poprowadziła Irena Koźmińska, prezes fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ona pomysł tej ogólnokrajowej akcji przywiozła ze Stanów Zjednoczonych. Opowiadała, o tym, jakie wspaniałe rezultaty ta kampania przynosi za oceanem i przekonywała, że warto w Polsce również coś takiego przeprowadzić – wspomina Gabriela Ferdyn.
Trudne początki
Kiedy pani Gabriela swoim pomysłem założenia Klubu Motyli Książkowych podzieliła się z innymi, pojawiły się głosy zwątpienia. Wielu nie wierzyło, że takie przedsięwzięcie może się udać. I rzeczywiście, jak przyznaje kierownik filii nr 7, na pierwsze spotkanie klubu, które odbyło się wiosną 2004 roku przyszło jedno dziecko.
Było mi bardzo przykro. Postanowiłam jednak, że nie dam za wygraną. Mocno nagłośniłam akcję w mieście poprzez media, plakaty, ulotki informacyjne. Każdy nasz czytelnik, gdy przychodził wypożyczyć książkę, dostawał kartkę z informacją o klubie – wylicza.
Nadszedł sukces
Kilkumiesięczna kampania informacyjna przyniosła rezultat. Jesienią 2004 roku na spotkanie Klubu Motyli Książkowych przyszło kilkanaście osób. I od tamtej pory, regularnie, co tydzień w filii nr 7 spotykają się rodzice z dziećmi (w wieku od lat 2 do 6) i wspólnie czytają bajki.
– Spotkania mają formę otwartą. Nie sprawdzamy obecności. Przychodzi kto chce i kiedy chce – opowiada pani Gabrysia.
Po głośnej lekturze zawsze organizowane są zabawy plastyczne dla maluchów. Wycinanie, kolorowanie, malowanie farbami, wyklejanie…
Zaproszeni goście
W ramach Klubu Motyli Książkowych, najmłodszym czytają pracownicy biblioteki, rodzice, a także zaproszeni goście – lekarze, dziennikarze, urzędnicy, duchowni, przedstawiciele świata kultury, sportu itd.
– Nie narzucamy nikomu, tego co ma przeczytać. Każdy gość może sam wybrać bajkę dowolnego autora i zaprezentować ją małym czytelnikom – tłumaczy Ferdyn.
—
Czwartkowe czytanie
Najmłodsze dzieci i ich rodziców zapraszamy do tyskiej MBP na spotkania Klubu Motyli Książkowych i wspólne czytanie książek w każdy czwartek: o godz.15.30 do filii 2, o godz.16.30 do filii nr 7, i o godz.17 do filii nr 12.
Fot. E. Madej
Klub Motyli Książkowych w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej działa od 2004 roku. Pomysłodawcą i założycielem jest Gabriela Ferdyn. Tyszanka za swoją inicjatywę została nagrodzona przez fundację „Cała Polska czyta dzieciom”.
W 2004 roku braliśmy udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i od tego się wszystko zaczęło. Doszłam do wniosku, że głośne czytanie w naszej bibliotece powinno zagościć na stałe – mówi Gabriela Ferdyn, kierownik filii nr 7 tyskiej MBP.
Dawniej w bibliotece
W latach pięćdziesiątych głośno czytało się we wszystkich bibliotekach. Później przyszła telewizja i wspólne czytanie książek stało się niemodne. – Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom” ten zwyczaj przywróciła, odświeżyła, odmłodziła – stwierdza Ferdyn. – Dlatego, ja też pomyślałam, że trzeba coś takiego zrobić u nas w Tychach – dodaje.
Za oceanem
Pamiętam, że w 2003 roku, razem z koleżanką Elżbietą Włodarczyk-Ayel, miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, które poprowadziła Irena Koźmińska, prezes fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ona pomysł tej ogólnokrajowej akcji przywiozła ze Stanów Zjednoczonych. Opowiadała, o tym, jakie wspaniałe rezultaty ta kampania przynosi za oceanem i przekonywała, że warto w Polsce również coś takiego przeprowadzić – wspomina Gabriela Ferdyn.
Trudne początki
Kiedy pani Gabriela swoim pomysłem założenia Klubu Motyli Książkowych podzieliła się z innymi, pojawiły się głosy zwątpienia. Wielu nie wierzyło, że takie przedsięwzięcie może się udać. I rzeczywiście, jak przyznaje kierownik filii nr 7, na pierwsze spotkanie klubu, które odbyło się wiosną 2004 roku przyszło jedno dziecko.
Było mi bardzo przykro. Postanowiłam jednak, że nie dam za wygraną. Mocno nagłośniłam akcję w mieście poprzez media, plakaty, ulotki informacyjne. Każdy nasz czytelnik, gdy przychodził wypożyczyć książkę, dostawał kartkę z informacją o klubie – wylicza.
Nadszedł sukces
Kilkumiesięczna kampania informacyjna przyniosła rezultat. Jesienią 2004 roku na spotkanie Klubu Motyli Książkowych przyszło kilkanaście osób. I od tamtej pory, regularnie, co tydzień w filii nr 7 spotykają się rodzice z dziećmi (w wieku od lat 2 do 6) i wspólnie czytają bajki.
– Spotkania mają formę otwartą. Nie sprawdzamy obecności. Przychodzi kto chce i kiedy chce – opowiada pani Gabrysia.
Po głośnej lekturze zawsze organizowane są zabawy plastyczne dla maluchów. Wycinanie, kolorowanie, malowanie farbami, wyklejanie…
Zaproszeni goście
W ramach Klubu Motyli Książkowych, najmłodszym czytają pracownicy biblioteki, rodzice, a także zaproszeni goście – lekarze, dziennikarze, urzędnicy, duchowni, przedstawiciele świata kultury, sportu itd.
– Nie narzucamy nikomu, tego co ma przeczytać. Każdy gość może sam wybrać bajkę dowolnego autora i zaprezentować ją małym czytelnikom – tłumaczy Ferdyn.
—
Czwartkowe czytanie
Najmłodsze dzieci i ich rodziców zapraszamy do tyskiej MBP na spotkania Klubu Motyli Książkowych i wspólne czytanie książek w każdy czwartek: o godz.15.30 do filii 2, o godz.16.30 do filii nr 7, i o godz.17 do filii nr 12.
Fot. E. Madej

