Miasto Nagrody Prezydenta w Cieniu Wielkiej Góry

Opublikowano 24 maja, 2018 | przez Leszek Sobieraj

0

Nagrody Prezydenta w Cieniu Wielkiej Góry

Uczestnicy dzisiejszego Koncertu Promocyjnego, podczas którego wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury i sportu, znaleźli  się w Cieniu Wielkiej Góry, przeboju Budki Suflera, którą – jak zwykle znakomicie – zaśpiewał Krzysztof Cugowski. Utwór ten zabrzmiał nieprzypadkowo, bowiem impreza była okazją do wręczenia znakomitemu himalaiście Adamowi Bieleckiemu tytuł Honorowego Obywatela Tychów.

REKLAMA

Rada Miasta przyznała mu honorowe obywatelstwo przez aklamację. Impulsem do tego była podjęta przez Adam Bieleckiego i Denisa Urubko akcja ratownicza  na Nanga Parbat. Było podczas tegorocznej zimowej wyprawy na K2, a z inicjatywą przyznania honorowego obywatelstwa tyskiemu himalaiście wystąpiła radna Lidia Gajdas z klubu radnych Inicjatywa Tyska, która podczas Koncertu Promocyjnego odczytała uzasadnienie wniosku. Nadanie honorowego obywatelstwa to wyraz „najwyższego szacunku i uznania dla jego wybitnych dokonań wspinaczkowych, forma podziękowania za szlachetny gest niesienia pomocy podczas bohaterskiej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, a także ogromny wkład w promocję miasta Tychy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej”.

Dziękując za to wyróżnienie, Adam Bielecki powiedział:

- Jestem ogromnie wzruszony. Tychy to moja mała ojczyzna, która zawsze będę nosił w sercu, nawet na końcu świata. Jestem dumny z tego, że urodziłem się w Tychach, kocham to miasto. Dzisiaj mam poczucie, że z wzajemnością.  To jeden z najpiękniejszych momentów w moim życiu. Serdecznie dziękuję. Miasto od początku wspierało moją działalność górską. Kiedyś otrzymywałem stypendium sportowe, potem  miasto wspierało mnie podczas kolejnych wypraw i cieszę się, że dzisiaj w tym gronie mogą wszystkim serdecznie podziękować.

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba wręczył doroczne nagrody. W dziedzinie sportu otrzymali ją zawodnicy, sztab trenerski i działacze drużyny hokejowej GKS Tychy za zdobycie Pucharu Polski i po raz trzeci tytułu mistrza Polski. Prezydent wręczył ekipie czek na 300 tys zł.

W dziedzinie kultury nagroda przypadła Dominikowi Gajdzie i Marcinowi Zimnalowi za pomysł i organizację przez 18 lat konkursu Tychy Press Photo, który „na stałe wpisał się w kalendarz artystyczny miasta i bardzo mocno oddziałuje na lokalne środowisko fotograficzne”. Nagroda było 12 tys zł.

Prezydent uhonorował również tytułem Dobroczyńcy Roku 2018 Iwonę Kuklok-Opolską „za trud i osobiste zaangażowanie w prace związane z realizacją remontu Ośrodka Interwencji Kryzysowej, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tychach”. Wyróżniona otrzymała obraz Izabeli Wądołowskiej.

Uroczystość zakończył koncert Krzysztofa Cugowskiego z zespołem.

Na zdjęciu Adam Bielecki odbiera od prezydenta Andrzeja Dziuby i przewodniczącego Rady Miasta Macieja Gramatyki honorowe obywatelstwo Tychów.

Kamil Peszat

Podziel się informacją!Back to Top ↑