Miasto Honorowy Bielecki

Opublikowano 22 maja, 2018 | przez Wojciech Wieczorek

0

Honorowy Bielecki

Adam Bielecki, wybitny polski himalaista rodem z tyskiego osiedla B zostanie honorowym obywatelem naszego miasta! Stosowną uchwałę ma podjąć w najbliższy czwartek Rada Miasta.

REKLAMA

Z ideą uhonorowania mieszkającego aktualnie w Krakowie, ale urodzonego i przez lata ściśle związanego z Tychami himalaisty wystąpiła radna Lidia Gajdas z klubu radnych Inicjatywa Tyska. – Oczywiście o osiągnięciach Adama Bieleckiego wiedziałam od dawna i zawsze mu kibicowałam, bo to przecież tyszanin – mówi radna. – Ale po jego wspaniałej, bohaterskiej akcji, kiedy wraz z kolegami uratowali Elisabeth Revol na Nanga Parbat, uznałam, że od społeczności naszego miasta należy mu się jakieś specjalne uhonorowanie – dodaje.

W uzasadnieniu uchwały, którą grupa radnych (wg stanu na poniedziałkowe południe, pod jej projektem podpisało się szesnaścioro z grona 25 radnych), czytamy, iż tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy nadaje się Adamowi Bieleckiemu „jako wyraz najwyższego szacunku i uznania dla jego wybitnych dokonań wspinaczkowych, forma podziękowania za szlachetny gest niesienia pomocy podczas bohaterskiej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, a także ogromny wkład w promocję miasta Tychy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej”.

Adam Bielecki raptem kilka dni temu (12 maja) obchodził swoje 35. urodziny. Urodził się w Tychach, tutaj ukończył I LO im. L. Kruczkowskiego, tutaj też – obserwując wyczyny innego tyszanina, Krzysztofa Wielickiego – zaraził się pasją do wysokich gór. Pierwszy wielki sukces osiągnął mając zaledwie 17 lat, dziś ma na swoim koncie setkę wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach oraz najwyższych górach świata.

Uzasadniając swój wniosek, radni podkreślają też fakt, iż w czasie swojej działalności sportowej Adam Bielecki zawsze żywo interesował się sprawami Tychów, popierał inicjatywy i wydarzenia organizowane w mieście dla miłośników gór i podróży, wspierając choćby swoja obecnością Tyski Festiwal Podróżniczy.

Podjęcie uchwały w sprawie honorowego obywatelstwa będzie miało miejsce 24 maja o godz. 18 w Teatrze Małym, gdzie dokończona ma być przerwana wcześniej sesja Rady Miasta. Według naszych informacji, Adam Bielecki ma być podczas tej uroczystej chwili obecny w teatrze, gdzie weźmie udział w Koncercie Promocyjnym.

Podziel się informacją!Back to Top ↑