Bez kategorii Tychy uczciły górników z „Wujka”

Opublikowano 13 grudnia, 2017 | przez Wojciech Wieczorek

0

Tychy uczciły górników z „Wujka”

13 grudnia w godzinach wieczornych przy górniczej lampce na skraju pierwszego tyskiego osiedla „A” odbyła się uroczystość oficjalnego odsłonięcia i poświęcenia tablicy, upamiętniającej dziewięciu górników – ofiary wydarzeń z pierwszych dni stanu wojennego w kopalni „Wujek”.

REKLAMA

W uroczystości udział wzięli zastępcy prezydenta Tychów: Daria Szczepańska i Igor Śmietański, wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka, przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”, reprezentanci inicjatorów powstania tablicy – tyskich kół Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, radni i delegacje organizacji pozarządowych (Związku Górnośląskiego, Komitetu Obrony Demokracji i innych).

O związkach poległych, rannych i strajkujących na „Wujku” z naszym miastem mówił m.in Jerzy Wartak – jeden z liderów strajku na katowickiej kopalni. Z kolei wiceprezydent Daria Szczepańska, dziękując inicjatorom wmurowania w tym miejscu tablicy poświęconej górnikom, stwierdziła, że „pacyfikacja” nie jest najlepszym słowem do opisania wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku. – Spacyfikowano Stocznię Gdańską im. Lenina, spacyfikowano kopalnię „Piast”, spacyfikowano wiele innych zakładów pracy – mówiła do zebranych. – Ale w kopalni „Wujek” doszło do zbrodni! To była największa tragedia i największa zbrodnia tamtego czasu w Polsce.

Po poświęceniu  tablicy przez księży proboszczów Józefa Sołtysa i Janusza Lasoka oraz odmówieniu modlitwy za zmarłych, pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Dziewięć dużych zniczy, symbolizujących dziewięć ofiar tragedii, zapalili górnicy ze Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”.

Tablicę, autorstwa tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, ufundowało Miasto Tychy.

Podziel się informacją!Back to Top ↑