TT: Dajemy dzieciom radość tworzenia

0
672

Ponad 1000 wychowanków, zajęcia z tańca ludowego i nowoczesnego, teatralne, gitarowe. 23 koła sceniczne, 25 plastycznych, a także szermierka, modelarstwo i aikido. Sukcesy w konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. – Jak na placówkę, która zatrudnia zaledwie kilkunastu nauczycieli, to naprawdę dużo – mówi Ewa Baran, która od roku piastuje stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
Bardzo ważną rzeczą jest dla mnie stworzenie tu dobrej atmosfery, rodzinnej i ciepłej – mówi Ewa Baran. – Nie to jest priorytetem żebyśmy mieli pierwsze miejsce w rejonie w ilości wygranych konkursów, chociaż dobrze, że bierzemy w nich udział i że sukcesy są. Priorytetem jest, żeby dziecko dobrze się tutaj czuło. To ma być drugi dom.
Jak mówi pani dyrektor, w ciągu ostatniego roku starała się wraz z nauczycielami MDK nr 2 stwarzać tę domową atmosferę.
– Od tego roku w większym stopniu wykorzystany jest ogród – mówi Ewa Baran. – Mało który dom kultury ma do dyspozycji tak piękny teren zielony. Zakupiliśmy ławki, ogród jest bardziej ukwiecony. W czerwcu zorganizowaliśmy piknik rodzinny. Pomysł narodził się spontanicznie, chcieliśmy wykorzystać piękną pogodę. Impreza została zorganizowana w ciągu kilku dni, ale odbiór ze strony dzieci i rodziców był bardzo pozytywny. Całe rodziny przyszły do nas z kocami, prowiantem, koszami piknikowymi. Dzieci występowały na scenie, były zabawy, konkursy, plener malarski. Wytworzyła się wspaniała atmosfera i potanowiliśmy organizowac taki piknik w naszym ogrodzie dwa razy w roku. Po roku pracy muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona – dodaje pani dyrektor. – Jest tutaj wspaniała grupa nauczycieli, którzy potrafią zaangażować w swoje działania i dzieci i rodziców. Tak więc składam wielki ukłon zarówno w stronę nauczycieli, jak i w stronę rodziców, którzy angażują się m.in. w organizację naszych imprez.
Sukcesy wychowanków
Te imprezy to m.in. znany już w całej Polsce i nawet poza granicami konkurs plastyczny „Tęczowy Kalendarz”, który odbywa się już od 15 lat, a którego koordynatorem jest wicedyrektor MDK nr 2 Adam Niesyto. Jest też rejonowy konkurs „Muzyka i obraz”, który wyróżnia się tym, że uczestnicy malują na żywo, a ich zadaniem jest interpretacja dzieła muzycznego, wybranego z trzech zaproponowanych przez organizatorów. Ten konkurs doczekał się już dwudziestej edycji.
Wychowankowie MDK nr 2 z sukcesami reprezentują placówkę i Tychy również na zewnątrz. – W tym roku w konkursach międzynarodowych zdobyliśmy 3 nagrody, 6 wyróżnień i 1 kwalifikację do wystawy – mówi Adam Niesyto. – W konkursach ogólnopolskich mieliśmy 5 nagród, 7 wyróżnień i 11 kwalifikacji. W wojewódzkich – 11 nagród, 3 wyróżnienia i 3 kwalifikacje. Razem to 19 nagród, 16 wyróżnień, 15 kwalifikacji. W tym zestawieniu nie ujęliśmy wyników Rejonowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
– To są sukcesy w konkursach artystycznych, tymczasem wielki sukces odniosło też nasze koło modelarskie – dodaje Ewa Baran. – W Mistrzostwach Europy modeli latających na uwięzi na Węgrzech zdobyliśmy srebrny medal oraz III miejsce w klasyfikacji zespołowej. Oprócz tego, wychowankowie Adama Niesyto zdobywają co roku nagrody Tyskie Orły za sukcesy artystyczne, a on sam, za znaczące sukcesy w pracy, otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tychy na gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Stare i nowe
Zarówno dyrektor, jak i wicedyrektor zapewniają jednak, że nie zamierzają osiąść na laurach.
– Rozwijamy się, poszerzyliśmy ofertę o nowe koła – mówi Adam Niesyto. – Po prawie pięciu latach przerwy wrócił folklor. W tym roku mieliśmy około 35 występów naszych wychowanków poza naszą placówką, nie tylko w Tychach ale i w Mikołowie, Lędzinach, Katowicach, Kobiórze i Bytomiu.
Niezapomniane wakacje
Dyrektor Ewa Baran podkreśla też nową inicjatywę, czyli rozwój zajęć wakacyjnych. – W tym roku półkolonie odbyły się – dzięki uprzejmości dyrektor Doroty Grzesicy – w SP nr 18, a u nas, przez siedem z dziesięciu wakacyjnych tygodni odbywały się bezpłatne wakacyjne zajęcia.
Zajęcia odbywały się w godz. 9-15 i były podzielone na tygodnie tematyczne: kosmos, ekologia i dziedziny artystyczne. – W tygodniu kosmicznym gościliśmy dyrektora chorzowskiego planetarium Lecha Motykę, w tygodniu artystycznym Ireneusza Krosnego, który poprowadził dla dzieci warsztaty i pokaz – mówi Adam Niesyto. – W tygodniu ekologicznym zorganizowaliśmy wycieczki do Rybaczówki w Łące i nad Jezioro Paprocańskie.
– Nie były to typowe zajęcia z nauczycielami w pracowniach – podkreśla Ewa Baran. – Dzieci mnóstwo czasu spędzały w ogrodzie, było dużo wyjść oraz spotkania z przedstawicielami służb; straży pożarnej, straży miejskiej i policji. Takie zajęcia to także szeroko rozumiana profilaktyka – dodaje pani dyrektor. – Dzieci mają zorganizowany czas, rozwijają się i są bezpieczne. Wszystkie formy zajęć wakacyjnych spotkały się z uznaniem rodziców, otrzymaliśmy wiele podziękowań i miłych słów.
Rozwijać i kontynuować
Ewa Baran zapewnia, że są też inne nowe pomysły. – Planujemy ruszyć z nowym konkursem dla uczniów tyskich szkół – mówi – Będzie miał nazwę „Śnieżynki”, ale na razie nie chcę zdradzać za wiele. Oprócz tego chcemy kontynuować dotychczasowe działania; mamy patriotyczny konkurs plastyczny „Oblicza Polskiego Oręża”, konkurs „You Can Dance” który się cieszy bardzo dużym zainteresowaniem dzieci. Są nasze koncerty: „Dzieci Dzieciom”
skierowany dla dzieci niepełnosprawnych i „Dzieci Rodzicom”. Mamy ciekawą inicjatywę związaną z promowaniem czytelnictwa. W Mediatece organizujemy wystawy prac dzieci
związane z książkami, a przy okazji zachęcamy dzieci, ich rodziców i dziadków do odwiedzania biblioteki. Mamy też Festiwal Kultury Japońskiej połączony z konkursem „Manga Factory”, nad którym otrzymaliśmy patronat ambasady Japonii w Polsce. Rozwijamy również współpracę ze szkołami. Część naszych zajęć odbywa się na zewnątrz, właśnie w szkołach i przedszkolach – podsumowuje dyrektor Ewa Baran i dodaje: – Jednym słowem staramy się jak najlepiej realizować misję naszej placówki, jaką jest hasło: „Dajemy dzieciom radość tworzenia”.
Foto: SW, MDK nr 2