"Zielony" tydzień w Tychach

0
5

Od 2002 roku, zawsze na zakończenie lata Komisja Europejska organizuje kampanię, która ma zachęcić mieszkańców naszego kontynentu do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wyboru alternatywnych, „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Jak co roku, także i teraz w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu włączą się Tychy.
Kampania, odbywająca się w dniach 16-22 września w całej Europie (a od 2007 roku także w Chinach) jest okazją dla samorządów i organizacji pozarządowych do promocji przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się, ma być też zachętą do inwestowania w niezbędną infrastrukturę. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Inteligentny i zrównoważony transport – inwestycja dla Europy”. Kulminacją ETZT jest Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu, przypadający 22 września.
W Tychach, jak w innych miastach Europy, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpocznie się w sobotę, 16.09 od liczącego sobie około 16 kilometrów przejazdu rowerami, hulajnogami, rolkami i innymi bezsilnikowymi środkami transportu spod Urzędu Miasta (zbiórka o godz. 14, start o 14.30) ulicami: Niepodległości, Grota Roweckiego, Dmowskiego, Piłsudskiego, Paprocańską, Sikorskiego, Dmowskiego, Piłsudskiego, Bielską, Żwakowską, Harcerską i Stoczniowców 70 na pumptrack i stamtąd ulicami: Jaśkowicką, Dmowskiego, Grota Roweckiego, Edukacji, Budowlanych, Asnyka, Andersa, Hlonda, Boczną i Biblioteczną na plac Baczyńskiego.
Przyjazd na plac przewidywany jest na godz. 15.45, ale już od godz. 15 będą się tam odbywać zajęcia sportowe z instruktorami klubu Fit Spot, zabawy na torze przeszkód i mega dart. O godz. 17 tyscy hokeiści poprowadzą zajęcia z nauki jazdy na rolkach zakończone treningiem unihokeja. Będzie też możliwość przejechania się rikszą, gokartem czy airwheelem, czyli elektrycznym monocyklem. Impreza na placu Baczyńskiego potrwa do godz. 19.
Z kolei na zakończenie europejskiej kampanii, w piątek 22 września atrakcją Międzynarodowego Dnia Bez Samochodu będzie pełen niespodzianek wewnątrz londyński autobus „piętrus”, który w godz. 15-19 kursował będzie na trasie: Dworzec PKP – Andersa – Burschego – Budowlanych – Edukacji – Grota Rowekiego – Niepodległości – Urząd Miasta – Tęcza – Lodowisko – Osiedle O – Piłsudskiego – Hala Sportowa – Skałka – Bielska – Jana Pawła II – Dmowskiego – Brama Słońca – Sikorskiego – Osiedle W – Paprocany Pętla oraz z przystanku końcowego z powrotem na dworzec PKP trasą: Sikorskiego – Armii Krajowej – Osiedle O – Lodowisko – Niepodległości – Tęcza – Urząd Miasta – Apteka – Grota Roweckiego – Dmowskiego – Skałka – Osiedle K – Osiedle R – Harcerska – Hotelowiec – Rynek – Miarki, Bielska, Budowlanych i Asnyka.
Podczas całego Międzynarodowego Dnia Bez Samochodu, czyli 22 września, za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu – przejazd środkami komunikacji miejskiej odbyć można za darmo, bez konieczności posiadania biletu.
Foto: ARC