O bezpieczeństwie warto mówić

0
1

Na placu pod “Żyrafą” odbyła się w sobotę (9.09) kolejna edycja Dnia Bezpieczeństwa. Jak co roku można było z bliska obejrzeć flotę i sprzęt służb ratunkowych (policji, straży pożarnej i ratowników medycznych), a tym razem także skorzystać z porad prawnych i posłuchać dobrej muzyki.
Policyjne radiowozy i motocykle oraz wozy strażackie, do których można wsiąść, a nawet włączyć syrenę, zawsze przyciągają przede wszystkim dzieci. Tak było i tym razem. Szczególną frajdę najmłodszym sprawili strażacy, dzięki którym na trawniku można było poszaleć w kłębach piany albo spróbować trafić w cel strumieniem wody z węża gaśniczego.
Ale najważniejszym aspektem imprezy jest zawsze edukacja, skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów i kierowców. – Najważniejsze są jak co roku pokazy na fantomach i nauka udzielania pierwszej pomocy – mówiła tyska radna Lidia Gajdas, organizatorka imprezy. – Tej nauki nigdy nie jest za dużo.
Udzielania pierwszej pomocy uczyli strażacy i ratownicy medyczni. Chętnych do nauki nie brakowało, dzięki czemu – jak co roku po tej imprezie – powiększyło się grono tyszan potrafiących właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia czy wypadku.
Podczas imprezy na specjalnie przygotowanych stanowiskach można było m.in. poddać się badaniu alkomatem, albo przejść się po mini torze przeszkód zakładają alkogogle lub narkogogle. Dzięki tej zabawie już nawet dzieci i młodzież mogą się przekonać jak zmienia się percepcja pod wpływem alkoholu i substancji odurzających.
Atrakcje przygotowali też partnerzy imprezy: Gemini Park i Fundacja Multiintegra, a także główny organizator – Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska. Na stoisku Inicjatywy na dzieci czekało m.in. malowanie twarzy, balonowe zwierzątka, elementy odblaskowe i konkurs plastyczny z nagrodami o tematyce bezpieczeństwa na drodze.
W tym roku po raz pierwszy mieliśmy tu przedstawicieli kancelarii prawnej, którzy bezpłatnie udzielali porad, przede wszystkim osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych – dodaje Lidia Gajdas. – Ale można było skonsultować się z nimi także w innych sprawach.
Impreza trwała od godz. 14. Po 17. na scenie zaczęły się koncerty. Gwiazdą wieczoru była grupa Sztywny Pal Azji.
Foto: SW